Written by 13:41 Budownictwo

7 Ważnych pytań przed zakupem wkrętarki

7 Ważnych pytań przed zakupem wkrętarki

W dzisiejszych czasach podczas naszych prac chcielibyśmy postawić na mobilność urządzeń. Jednak czy warto zawsze wymienić trzy urządzenia na jedno? Zastanawiamy się, czy zmieszczenie tylu funkcji w jednym sprzęcie nie wpłynie na jego jakość, żywotność i dokładność działania. W tym krótkim artykule postaram się przytoczyć kilka cennych informacji, o których warto pamiętać przy wyborze naszej wkrętarki.

Rodzaj zasilania – akumulatorowa czy sieciowa?

Wybór sposobu zasilania naszego urządzenia jest bardzo ważny i zależny od tego, jakie zadania będzie mieć do wykonania nasz sprzęt. Jeżeli urządzenie będzie pracować bez przerwy, pod dużym obciążeniem, może okazać się, nie będziemy w stanie naładować do pełna akumulatorów, które powinny zapewniać ciągłość pracy. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem może być sprzęt z zasilaniem sieciowym.  Jeżeli cenimy sobie mobilność urządzenia lub nasze prace będziemy wykonywać w miejscu bez dostępu do prądu, słusznym wyborem będzie wybór wkrętarki akumulatorowej. Kluczową kwestią, podczas decydowania się, które urządzenie lepiej wybrać, może być po prostu jej waga, mobilność lub po prostu moc, z jaką potrafi działać.

Wiertarka, wiertarko-wkrętarka czy młotowiertarka?

Warto jest się zastanowić, czy potrzebujemy trzech osobnych urządzeń, które zabiorą nam sporo miejsca. Mogłoby się wydawać, że nie ma innej drogi i musimy posiadać trzy sprzęty na swoich półkach. Możemy ograniczyć ilość zabranego miejsca, korzystając z urządzenia dwu lub trzy funkcyjnego.

Ciekawe rozwiązanie oferują producenci wiertarko-wkrętarek. Urządzenia te są poręczniejsze niż wiertarki, zasilane akumulatorami, jednocześnie będąc tak samo wydajnymi, jak zwykłe wiertarki. Przez brak konieczności korzystania z napięcia sieciowego możemy używać wiertarko-wkrętarkę praktycznie wszędzie – nawet w miejscu, w którym nie mamy prądu.

Pamiętajmy oczywiście, że nie każda wkrętarka zapewni nam moc i funkcje młotowiertarki.

Z udarem czy bez?

W wiertarko-wkrętarkach pojawiają się coraz bardziej wydajne funkcje udaru, jednak nadal mogą mieć trudności z wierceniem w twardych materiałach jak np. beton. Spójrzmy dla przykładu Wkrętarka Stanley Fatmax, która posiada wysokie parametry uderzeń udarowych. Wykorzystanie udaru w wiertarko-wkrętarkach jest coraz częściej stosowane, dzięki czemu urządzenia te radzą sobie coraz lepiej.

Awaryjność  i eksploatacja

Wkrętarki akumulatorowe słyną ze swoich rozmiarów małych rozmiarów. Zastosowane w nich silniki wprowadziły te urządzenia na wyższy poziom. Silniki bezszczotkowe – bo to o nich mowa zapewniają wiertarko-wkrętarką długą żywotność i zmniejszoną częstotliwość serwisowania urządzeń. Wkrętarka Stanley dzięki takiemu silnikowy posiada wysoki moment obrotowy, co sprawia, że jest bardzo mocnym urządzeniem. Osiągi napędowe wkrętarek z silnikami bezszczotkowymi bardzo często możemy porównać do urządzeń zasilanych sieciowo. Brak szczotek sprawi, że zakupione urządzenie będzie w stanie pracować przez długi czas bez konieczności wymiany części.

Jaka moc wybrać?

Postawiliśmy swój wybór na wiertarko-wkrętarkę jednak nie wiemy jakiej mocy urządzenia szukać. Dzięki silnikom bezszczotkowym, wkrętarki zużywają mniej prądu, jednocześnie utrzymując wysoką wydajność na akumulatorach 18 V. Warto jednak wybrać urządzenie, które posiada w komplecie dwa akumulatory np. wkrętarka Stanley. Jeżeli będziemy wykorzystywać nasz sprzęt do długiej i ciężkiej pracy, warto zastanowić się nad akumulatorami 36 V, które zwiększą żywotność baterii.

Gabaryt i ergonomia pracy

Wiertarko-wkrętarka dzięki swoim małym rozmiarom i braku przewodu zapewni nam wygodę pracy. Mając do wykonania wiele otworów, w kilku pomieszczeniach, nie będziemy musieli korzystać z długiego przedłużacza lub przełączać urządzenia między gniazdkami. Warto wybrać urządzenie, które posiada wygodny i wyprofilowany uchwyt. Komfortowym rozwiązaniem transportowym będzie zastosowany przez wkrętarki Stanley kufer transportowy. Dzięki niemu zapakujemy kompletne pudełko, które po otwarciu od razu będzie gotowe do dalszej pracy. Wybierając nasze urządzenie, możemy dopasować je do naszych potrzeb, ale również do naszej wygody, poprzez porównanie osiągów, ale również kształtów, jak i wagi urządzenia. Dzięki temu możemy mieć narzędzie idealnie leżące w dłoni, które sprawdzi się w trudnych zadaniach.

Jak często będziemy jej używać

Ważnym pytaniem, jakie powinniśmy sobie postawić, jest to jak często i do czego będziemy używać naszego urządzenia.

Jeżeli jesteśmy osobą, która sporadycznie majsterkuje, najczęściej w dość miękkich materiałach, ale ceni sobie wygodę podczas używania wiertarki, to śmiało możemy myśleć o zakupie wiertarko-wkrętarki. Zapewni to nam możliwość wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów i możliwość wiercenia bez konieczności wymiany sprzętu na inny. Wystarczy tylko wymienić końcówkę na wiertło. Dodatkowo brak ograniczenia związanego z przewodem sieciowym ułatwi nam przemieszczanie się z narzędziem.

Mobilność oraz wygoda korzystania z urządzenia akumulatorowego sprawi, że będziemy często po nie sięgać. Możliwość korzystania z niego w miejscach pozbawionych dostępu do prądu ucieszy nas za każdym razem.

Jednak warto pamięć, że kiedy nasza praca będzie polegała na całodniowym wierceniu oraz kłuciu w betonie słusznym wyborem będzie postawienie na młoto-wiertarkę.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close