Written by 21:54 Budownictwo

Montaż konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to nieodłączny element budownictwa przemysłowego. Są one stosunkowo szybkim i atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem wielu dylematów z jakimi ma się ba placu budowy. Z tego powodu używane są również w wielu innych branżach, związanych z handlem, przemysłem, sportem, czy rolnictwem. W czym tkwi sekret tak dużej popularności konstrukcji stalowych? Jak przebiega ich montaż?

Projekt konstrukcji stalowej

Wykonanie właściwego projektu to najważniejszy krok, jaki należy podjąć przed wybudowaniem konstrukcji stalowej. Pod tym względem warto jest zaufać ekspertom, którzy znają się na swojej pracy. W tym celu doświadczeni projektanci przeprowadzają konsultacje z klientem, po czym na ich podstawie dokonują specyfikacji projektu. Dzięki temu mogą dostosować go do indywidualnych potrzeb swojego klienta. Dużo zależy również od branży, w której on działa.

Pozwolenia budowlane

Wykonanie projektu budowy konstrukcji stalowej, to dopiero pierwszy krok, który należy podjąć. Kolejnym z nich jest uzyskanie pozwoleń, na mocy których będzie można taką konstrukcję wybudować. Obiekty stalowe, tak jak i inne, wymagają zebrania wszelkiej, niezbędnej dokumentacji. W oparciu o nią pozyskuje się zezwolenia budowlane. Poza skompletowaniem dokumentacji ważne jest również, by spełnić wszystkie wymogi BHP. Chodzi tu m.in. o ogrodzenie placu budowy oraz zawieszenie tablic informacyjnych.

Przygotowanie terenu oraz fundamentów

Po zakończeniu etapu związanego z dokumentacją oraz pozwoleniami, następnym krokiem jest montaż konstrukcji stalowych. Pierwszym krokiem ku temu powinno być odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym ma powstać taki obiekt. Teren ten powinien w pierwszej kolejności zostać oczyszczony i wyrównany. Dzięki temu budowla stanie się jeszcze bardziej stabilna, a co za tym i idzie, bezpieczniejsza.

Kiedy uporamy się już z terenem, należy przystąpić do prac nad wykonaniem fundamentów takiego obiektu. Ich rodzaj uzależniony jest od specyfiki i zastosowania obiektu w przyszłości. W przypadku hal stalowych ich fundamenty najczęściej składają się ze scalonych za pomocą podwaliny, stóp fundamentowych. W tym celu używa się także słupków żelbetowych, które wbudowywane są w stopy fundamentowe. Nie wszystkie obiekty stalowe jednak ich potrzebują, co sprawia, że stają się one jeszcze łatwiejsze w montażu.

Elementy nośne oraz profile wzmacniające

Kiedy kwestia związana z fundamentami dobiega już końca, następnym krokiem staje się wzniesienie elementów nośnych konstrukcji. Jest to najważniejszy ze wszystkich etapów montażu obiektów stalowych. Najczęściej używa się w tym celu szkieletów prętowych, których montaż opiera się na postawieniu słupów wsporczych. To właśnie one stanowią bazę do założenia pozostałych elementów – ram blachownicowych lub kratowych. Na tak wykonanym szkielecie budynku następnie umieszcza się także kratownice dachowe. Wszystkie używane na tym etapie elementy, muszą być dopasowane m.in. do obciążenia, jakie konstrukcja ta jest w stanie udźwignąć. Za pomocą stalowych śrub są one przytwierdzane do szkieletu obiektu. Na końcu do szkieletu należy przytwierdzić płyty lub kasety, które wypełnia się pianką poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close