Written by 18:51 Usługi

Alpinizm przemysłowy – czym jest i w czym może pomóc?

Nie wszędzie można swobodnie dosięgnąć stojąc na ziemi – w efekcie wykonanie niektórych prac jest niemożliwe. Nie da się ocieplić wieżowca, umyć nieotwieralnych okien na 13 piętrze nowoczesnego drapacza chmur czy przyciąć szczytu kilkumetrowego drzewa. Takie prace wymagają specjalistów pracujących na wysokościach. Wówczas z pomocą przychodzi alpinizm przemysłowy, wykorzystujący dostęp linowy i specjalnie wykwalifikowanych pracowników. Kto wykonuje tę formę pracy i w czy może taka osoba pomóc? Co to jest alpinizm przemysłowy?

Co to jest alpinizm przemysłowy?

Alpinizm przemysłowy jest techniką pracy na wysokości. Wykorzystuje do tego celu dostęp linowy. Pracownicy i kadra obsługująca musi być odpowiednio wykwalifikowana, cechować się dobrym zdrowiem i właściwymi uprawnieniami. Jest to jeden z zawodów, w którym BHP ma największe znaczenie.

Jako alpiniści przemysłowi dorabiają nawet… prawdziwi alpiniści. Cechują się wymaganą w tym zawodzie siłą fizyczną, umiejętnościami zjazdu i podchodzenia na linie. Nie bez znaczenia pozostaje przygotowanie psychiczne do pracy na wysokości.

Z czym wiąże się praca alpinisty przemysłowego?

Alpiniści przemysłowi pracują na wysokościach. Praca ta wiąże się z dużym ryzykiem, gdzie jeden błąd może kosztować nawet utratę życia. W mniej dotkliwych przypadkach może to być utrata sprzętu, uszkodzenie wyposażenia lub różnego rodzaju urazy ciała.Alpinizm przemysłowy wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i psychicznego. Stowarzyszenie nadzorujące i oferujące niezbędne do tego zawodu szkolenia to w Polsce Organizacja Techników Dostępu linowego. Wymagane są także zaświadczenia lekarskie i szkolenia okresowe. Pracę wykonuje się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, uprzęży roboczej, certyfikowanych przyrządów do podchodzenia i zjeżdżania. Wszelkie liny, bloczki czy płytki stanowiskowe muszą spełniać określone normy i cechować się wymaganym udźwigiem.

Alpinizm przemysłowy wiąże się więc z koniecznością odpowiedniego przygotowania, wyposażenia i przeszkolenia, ale nawet wtedy nie da się z niej wyeliminować całkowicie ryzyka.

Jakie usługi oferują alpiniści przemysłowi

Alpiniści przemysłowi wykonują szereg niezbędnych zadań, których nie da rady wykonać nikt inny. Są to m.in.:

 • mycia, malowania i renowacje elewacji budynków,
 • ocieplanie, docieplanie bloków i wieżowców,
 • mycie okien na wysokościach,
 • remonty balkonów,
 • odśnieżanie dachów,
 • wycinka drzew,
 • montaż reklam, bilbordów,
 • zabezpieczenia przeciwko ptakom,
 • montaż balustrad,
 • wymiana szyb fasadowych,
 • prace w silosach, kanałach czy szybach wentylacyjnych.

W przypadku tego rodzaju usług zawsze dobrze zaufać profesjonalistom i nie podejmować ryzykownych prób napraw czy konserwacji. na własną rękę. Na terenie Warszawy i ich okolic usługi tego rodzaju świadczą m.in. wysoce wykwalifikowani pracownicy firmy Rope Expert.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close