Written by 22:01 Wnętrze

Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Wybór drzwi wewnętrznych to jedna z pierwszych decyzji jakie podejmujemy podczas urządzania domu czy mieszkania. Warto, by była przemyślana i poprzedzona solidnym rozeznaniem w możliwościach, jakie daje nam rynek.

Dlaczego do wyboru drzwi wewnętrznych powinniśmy się naprawdę przyłożyć? Powód pierwszy, najbardziej oczywisty: to decyzja na lata. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że w raz urządzonym mieszkaniu łatwiej pomalować ściany, wymienić meble i położyć nowy dywan, niż ponownie zamontować drzwi.

Powód drugi to kwestie wygody, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Przed podjęciem decyzji warto naprawdę dobrze zastanowić się, do jakiego typu pomieszczeń wybieramy drzwi, w jaki sposób powinny się one otwierać, czy mamy do czynienia z drzwiami o większych niż standardowe wymiarach. A może jest odwrotnie – otwór na drzwi jest mały, a my musimy wybrać takie drzwi wewnętrzne https://decolan.pl/drzwi,14,pl.html, które jeszcze dodatkowo go nie pomniejszą (czyli np. przesuwne)? Pytań, jakie musimy sobie w tu zadać i odpowiedzi, jakich będziemy szukać jest naprawdę sporo.

Trzeci argument to kwestia estetyki. Drzwi odgrywają bowiem niebagatelną rolę w aranżowaniu wnętrz.

Czwartym powodem dla którego przy wyborze wewnętrznej stolarki drzwiowej nie warto iść na łatwiznę jest fakt, że na rynku istnieje dziś tak wiele rozwiązań, że z pewnością znajdziemy coś, co spełni nasze wymagania. Na co zatem zwrócić uwagę?

1. Rodzaj materiału, z którego wykonane są skrzydła i ościeżnice drzwi wewnętrznych

Najpopularniejszym materiałami stosowanymi w wewnętrznej stolarce drzwiowej są dziś płyty MDF lub HDF (nieco twardsze niż MDF). Płyty są następnie pokrywane okleiną, fornirem lub malowane.

Druga opcją są drzwi drewniane. Ten wybór jest droższy, ale należy pamiętać, że drewno cały czas uchodzi za materiał który jest elegancki, wytrzymały i bliski naturze. Naprawdę trudno z tymi skojarzeniami polemizować… Nie oznacza to jednak, że nie czekają nas tu żadne pułapki. Przed kupnem takich drzwi warto dowiedzieć się, z jakiego dokładnie surowca są wykonane (najczęściej są to buk, sosna lub dąb) oraz czy są to drzwi z drewna litego czy klejonego warstwowo.

Trzecim popularnym rodzajem materiału jest szkło. Dziś możemy kupić nie tylko drzwi, które są częściowo przeszklone, ale również takie, które w całości wykonane są z tego surowca.

2. Kwestie techniczne

Zaczęliśmy już o tym trochę pisać, w tym miejscu kilka dodatkowych wskazówek. Zamawiając drzwi wewnętrzne musimy pamiętać o tym, czy mają być to drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka? Lewe czy prawe? Podejmując decyzje w tej sprawie musimy koniecznie wziąć pod uwagę układ wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, odległość poszczególnych drzwi od siebie, przewidywany sposób zaaranżowania wnętrza, do którego dane drzwi mają prowadzić. Oczywiście, możemy także postawić na drzwi przesuwne. I tu znowu mamy do wyboru co najmniej dwa rodzaje – drzwi naścienne lub chowane w ścianie w tzw. kasecie konstrukcyjnej.

Alternatywą dla tradycyjnych drzwi wewnętrznych https://decolan.pl/drzwi,14,pl.html są też drzwi dwuskrzydłowe lub tzw. drzwi łamane. Jeszcze jedną opcją którą warto wziąć pod uwagę są drzwi odwrócone (inaczej drzwi rewersyjne lub drzwi z odwrotną przylgą). Można też rozważyć montaż tzw. drzwi bezprzylgowych.

3. Kwestie estetyczne

Wymieniamy je na końcu, ale wielu z nas być może właśnie od tego zaczyna swój research. Jeżeli tak, śpieszymy donieść, że znalezienie drzwi, które będą zarazem trwałe, funkcjonalne oraz estetyczne jest dziś jak najbardziej możliwie. Nie trzeba iść na kompromisy. Producenci i dystrybutorzy stolarki drzwiowej prześcigają się w oferowaniu rozwiązań, które mają zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. A jeśli mimo to nie znajdziecie drzwi, które będą spełniały wszystkie Wasze kryteria, zawsze jest jeszcze możliwość wykonania drzwi wewnętrznych na zamówienie.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close