Written by 20:34 Budownictwo

Dlaczego warto wykorzystać deskę kompozytową do wykończenia elewacji?

Wiele osób przykłada sporo uwagi do wystroju wnętrza. W końcu odpowiedni dobór mebli, jak też materiałów przeznaczonych do wykończenia przestrzeni użytkowej wpływa na estetykę i funkcjonalność. Jednak w tradycji architektonicznej bardzo istotnym elementem każdego obiektu jest również jego elewacja. W szczególności dotyczy do domów mieszkalnych. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku oraz ciekawe rozwiązania, w postaci materiałów wykończeniowych sprawiają, że dom prezentuje się naprawdę okazale. 

Czym jest deska kompozytowa

W ostatnim czasie deska kompozytowa zyskała sporą popularność. Dlaczego? Przede wszystkim wykorzystanie tego materiału pozwala na estetyczne wykończenie fasady budynku. Istotna jest także kwestia praktyczna. W przeciwieństwie do tradycyjnego drewna, tego typu deska nie wymaga konserwacji. Wynika to ze sposobu produkcji tego rodzaju materiałów. Deska kompozytowa elewacyjna wykazuje także wyższą odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, czy uszkodzenia mechaniczne. 

Proste w montażu deski kompozytowe

Istotnym aspektem jest także sam sposób montażu tego rodzaju elementów. Tak naprawdę do wykończenia obiektu niezbędne stają się legary oraz klipsy. Należy również posiadać odpowiednie narzędzia, które pozwolą na stabilne przymocowanie desek. W sytuacji, gdy deski układa się od wysokości podłoża, należy pamiętać o dylatacji, czyli niewielkiej szczelinie, która będzie zapobiegać temu, iż całość z czasem będzie się wybrzuszać. W przypadku legarów, maksymalny odstęp pomiędzy nimi nie powinien przekraczać 500 mm. Z uwagi na łatwość pracy, także koszty związane ze zleceniem tego rodzaju czynności są często bardzo korzystne dla inwestora.

W jaki sposób zaaranżować elewację przy pomocy desek kompozytowych?

Tradycyjne budownictwo stosuje najczęściej elewacje tynkowane. Pozwala to uzyskać konkretną fakturę, jak też kolorystykę. Jest to sposób popularny, tym bardziej, iż materiały, wraz z farbami do elewacji, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie oznacza to, iż jednak nie ma miejsca na to, by również elementem, który uzupełni całość, była deska elewacyjna kompozytowa od Decor System. Jakiś czas temu do wykończenia dolnej części elewacji stosowany był kamień ozdobny. Obecnie już coraz częściej spotyka się właśnie deski kompozytowe, które zapewniają bardzo elegancki wygląd. Tym bardziej, iż nawiązują do naturalnych materiałów, jakie wykorzystuje się w budownictwie.

Deska kompozytowa jako element ozdobny

Możliwości, jakie dają deski kompozytowe, jest jednak więcej. Z ich pomocą można w estetyczny sposób wykończyć wnękę okna, dodając tym samym akcent estetyczny. Bardzo ciekawym sposobem, który pozwala na przełamanie statycznej bryły budynku, jest zastosowanie desek kompozytowych na krawędziach ścian.

Nie jest jednak powiedziane, iż materiał ten pełni funkcję wyłącznie ozdobną. Z powodzeniem może być wykorzystany do całościowego wykończenia elewacji. Tym samym spokojnie może zastąpić tradycyjny tynk i pełnić funkcję ochronną, czyli zapobiegać przedostawaniu się wody w głębsze partie ścian.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Close