Written by 21:38 Wnętrze

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Mała łazienka w bloku nie ma wiele wspólnego z pokojami kąpielowymi, na które moda trwa od kilku lat. Nie pomieści wolnostojącej wanny, krzesła i kolekcji roślin. Jeśli jesteś posiadaczem małej łazienki, piękne aranżacje z Instagrama mogą wzbudzać frustrację. Na szczęście istnieją sztuczki, za pomocą których możemy powiększyć małą łazienkę optycznie.

Ciasno więc jasno

Ciemne wyszczupla, jasne poszerza – zasada ta w równym stopniu dotyczy ubrań, co pomieszczeń. Dominującym kolorem w małej łazience powinna być biel, ewentualnie delikatne, jasne, pastelowe barwy. Sufit powinien pozostać biały, co sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie wyższe. Meble powinny być jasne i proste w formie.

Unikajmy ciemnych, nasyconych barw, kontrastów i bogatych ornamentów na płytkach – najlepsze będą jednolite i jednobarwne. Warto wybrać te o połyskliwym wykończeniu, gdyż powierzchnie odbijające światło powiększają optycznie. Dla urozmaicenia, w kilku miejscach na ścianach można rozdzielić poziome rzędy płytek pojedynczym rzędem o ciemniejszym odcieniu lub we wzory

Świetnie sprawdzą się modne dekory z motywem roślinnym lub marokańskim.

Oświetlenie ma znaczenie

Mała łazienka bez okien cierpi na niedobór światła naturalnego. Warto rozważyć halogeny montowane w podwieszanym suficie. Większa ilość punktów świetlnych o niedużym natężeniu sprawia, że światło jest bardziej rozproszone, a pomieszczenie doświetlone równomiernie. Oprócz oświetlenia górnego, konieczne będzie też oświetlenie boczne w postaci kinkietów, umieszczonych np. z obu stron lustra. Dla Pań wykonujących poranny makijaż niezastąpione będzie lustro podświetlane lampkami LED.

Nowocześnie i kompaktowo

Do małej łazienki polecane są umywalki nablatowe. Szafka pod umywalkę powinna wisieć kilkanaście centymetrów nad podłogą. Jeśli wybieramy podwieszaną muszlę klozetową, pamiętajmy, by dobrze wykorzystać miejsce nad stelażem na półki lub szafkę.

Najlepiej będzie zrezygnować z wanny i zainstalować kabinę prysznicową typu walk-in. Pralka powinna być ładowana od góry; zajmie mniej miejsca niż te ładowane z boku. Będzie nam też wygodniej wkładać i wyjmować pranie przy ograniczonej przestrzeni.

Minimalizm i porządek

Postawmy na umiar, prostotę i funkcjonalność. Przechowujmy kosmetyki w pudełkach i organizerach – w małej łazience utrzymanie porządku jest wyjątkowo ważne. Wybierajmy akcesoria, które pełnią zarówno funkcję użytkową, jak dekoracyjną. Unikajmy nadmiaru i zbędnych przedmiotów. To pomoże nam zmienić małą łazienkę w upragnione miejsce relaksu.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Close