Written by 23:42 Ogród i rośliny

Jak skakać na trampolinie ogrodowej? Zasady bezpiecznej zabawy

W mediach często mówi się o niebezpiecznych zabawkach i sprzętach, które zamiast zapewniać przyjemną i wartościową rozrywkę, mogą doprowadzić do tragedii. Jak to wygląda w przypadku uwielbianej przez dzieci trampoliny ogrodowej? Czy trampoliny ogrodowe są bezpieczne? Tak – o ile przestrzegasz kilku ważnych zasad…

Ryzyka związane z używaniem trampoliny ogrodowej

Należy zaznaczyć, że trampoliny ogrodowe są sprzętem sportowym. Uprawianie sportu zawsze, niezależnie od dyscypliny, wiąże się chociaż z minimalnym ryzykiem kontuzji, np. stłuczeniami czy zwichnięciem. Takiego urazu równie dobrze można doznać na sali zabaw dla dzieci, w parku trampolin, na dmuchańcach czy podczas lekcji wychowania fizycznego. Jednocześnie trzeba podkreślić, że nieszczęśliwe wypadki grożą przede wszystkim osobom, które:

 • używają trampoliny ogrodowej niezgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta,
 • mają przeciwwskazania zdrowotne do skakania na batucie,
 • wybrały tani, słabej jakości sprzęt bez niezbędnych certyfikatów.

Prozdrowotny wpływ skakania na trampolinie ogrodowej

W mediach mówi się o zagrożeniach i wypadkach, bo takie informacje wzbudzają największe zainteresowanie odbiorców. Natomiast o pozytywnym działaniu skakania na zdrowie człowieka poczytać można głównie na blogach fizjoterapeutycznych, parentingowych i lifestyle’owych. 

Trening na trampolinie ogrodowej stanowi wartościową formę rozrywki dla dzieci, nastolatków i dorosłych. Poprawia równowagę, ćwiczy koordynację ruchową i wzmacnia wiele partii mięśniowych. Doskonale wpływa na układ kostny oraz uczy kontrolowania całego ciała. Skakanie sprawia olbrzymią frajdę, więc nawet się nie obejrzysz, jak minie 60 minut treningu. Z maty zejdziesz z uśmiechem na twarzy, naładowany/ -a endorfinami. Sport to zdrowie!

Trampolina ogrodowa zapewni wartościową rozrywkę całej Twojej rodzinie

Certyfikowana trampolina ogrodowa z siatką – podstawa bezpiecznej zabawy 

Na bezpieczeństwo zabawy na trampolinie ogrodowej wpływa nie tylko sposób, w jaki skaczesz, ale także sprzęt, którego używasz – jego jakość i wyposażenie dodatkowe.

Jeśli planujesz zakup batutu, rozglądaj się wyłącznie za trampolinami ogrodowymi z siatką i drabinką. Jeżeli ze sprzętu mają korzystać małe dzieci, powinna być to  trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną. Taki rodzaj siatki na trampolinę gwarantuje skuteczne oddzielenie skaczącego od sprężyn. Niezbędna jest także drabinka, ponieważ zeskakiwanie z maty na ziemię mogłoby skończyć się poważną kontuzją. 

Po drugie, powinien interesować Cię tylko sprzęt certyfikowany, spełniający restrykcyjne normy w zakresie bezpieczeństwa. Dobre trampoliny ogrodowe często posiadają znak jakości GS, przyznawany przez niemiecki ośrodek TÜV Rheinland (przykład: Dollo.pl). Dla użytkownika znak GS oznacza gwarancję, że kupuje trampolinę niezawodną, wolną od szkodliwych substancji, spełniającą wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. 

Ceny atestowanych batutów wcale nie zwalają z nóg. Trampolinę ogrodową 400 cm kupisz za około 1000 zł. Za nieco mniejszy sprzęt o średnicy 312 cm zapłacisz około 600-700 zł. Oczywiście to uśrednione ceny. 

Trampolina ogrodowa Dollo Sport o śr. 312 cm, z certyfikatem bezpieczeństwa GS

Zasady bezpiecznej zabawy na trampolinie ogrodowej

 1. Przed rozpoczęciem skakania należy dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję oraz upewnić się, że wszyscy użytkownicy, w szczególności dzieci, rozumieją zapisy.
 2. Bezwzględnie zabronione jest:
  1. wnoszenie na matę jedzenia, napojów i ostrych przedmiotów,
  2. żucie gumy w trakcie skakania,
  3. skakanie w grupach,
  4. skakanie w obuwiu,
  5. ściąganie siatki bezpieczeństwa,
  6. skakanie przy otwartym wejściu.
 3. Na trampolinie skacze się w pojedynkę.
 4. Nie wolno zostawiać skaczącego dziecka bez opieki.
 5. Wejście na matę powinna poprzedzać krótka rozgrzewka. 
 6. Nie zaleca się zabaw na trampolinie przez dzieci poniżej 3 lat.
(Visited 22 times, 1 visits today)
Close