Written by 18:19 Inspiracje

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Obecnie salon połączony z aneksem kuchennym, jest najpopularniejszym rozwiązaniem w mieszkaniach. W domach zdecydowanie rzadziej korzysta się z tej opcji, ponieważ metraż pozwala na posiadanie dwóch odrębnych pomieszczeń. Na małym metrażu warto natomiast pomyśleć o takiej opcji, ponieważ pozwala ona na zaoszczędzenie sporej ilości przestrzeni. W jaki sposób? O tym przeczytasz na portalu Inspirujące wnętrza i w dalszej części artykułu.

Jakie są zalety salonu z aneksem kuchennym?

Połączenie salonu z aneksem kuchennym, ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim dzięki temu rezygnujemy z dodatkowej ściany i zyskujemy tym samym kilka cennych centymetrów. Zamiast ściany jest możliwość podzielenia tych dwóch przestrzeni w inny sposób. Można do tego wykorzystać półwysep kuchenny lub też wyspę, która może posiadać pojemne szafki lub też jakieś szuflady od strony kuchni, a od strony salonu półki na kieliszki, alkohol itp. Staje się zatem meblem bardzo funkcjonalnym. Niektórzy stawiają przy takiej wyspie wysokie hokery, zyskując dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. W domu nigdy nie ma zbyt dużo miejsc siedzących ponieważ gdy przyjeżdżają goście, każdy chce mieć miejsce, gdzie będzie mógł na spokojnie spędzić czas.

Ponadto zamykanie małego metrażu w równie małych pomieszczeniach, tworzy wrażenie mikroskopijności samego miejsca. Natomiast gdy salon jest połączony z kuchnią, wówczas mamy naprawdę sporo miejsca i łatwiej jest zmieścić tam jakiś stół, narożnik do wypoczynku oraz niewielki aneks. Oczywiście jeśli chcemy zyskać nieco przestrzeni, to warto postawić na mniejszy stół lub też małą ilość szafek kuchennych. Sami musimy zdecydować co jest nam bardziej potrzebne, a z czego w jakimś stopniu jesteśmy w stanie zrezygnować. Choć przestrzeń się bowiem powiększa, nie można od razu zagracić jej dużą ilością mebli, ponieważ wówczas osiągniemy odwrotny efekt.

Jak zrealizować projekt salonu z aneksem kuchennym?

Jeśli chcemy posiadać takie rozwiązanie w swoim domu, to przede wszystkim musimy zadać sobie kilka pytań typowo technicznych. Czy to pomieszczenie będzie miało dobrą wentylację oraz dostęp do okna? Czy będzie można w kuchni podłączyć sensowny okap i odprowadzać część pary? Gdy jedzenie się gotuje jest zazwyczaj hałas, czuć zapachy poszczególnych potraw, często robi się gorąco. Aneks powinien być lokowany tylko w takich miejscach, gdzie znajduje się ujście dla wszystkich tych zapachów i jest możliwość wywietrzenia. W innym wypadku możemy zacząć mieć problemy z wilgocią, a połączenie tych pomieszczeń stanie się dla nas bardzo uciążliwe.

Jeśli mamy taką możliwość, to warto aby aneks znalazł się w jakiejś mniejszej wnęce i nie był widoczny aż tak widoczny z punktu widzenia salonu. Dlaczego? Wówczas zyskamy na przestrzeni ale gdy będziemy coś gotować, wówczas zachowamy nieco prywatności. Szczególnie jest to ważne gdy mamy gości i chcemy gotować swobodnie, nie zważając na każdy swój krok.

W momencie gdy jesteśmy zdecydowani już na takie połączenie i wiemy, że z technicznego punktu widzenia jest ono możliwe, powinniśmy zastanowić się nad wyglądem takich pomieszczeń. Jak powinny się one prezentować? Ważne by mimo połączenia, stanowiły one pewne odrębne przestrzenie. W takiej sytuacji aneks kuchenny może zatem być wyłożony płytkami, a w salonie mogą zaczynać się już panele. Najlepiej również gdy kanapa jest tyłem do kuchni a nie frontem, wówczas nie widzi się cały czas kuchni. Goście mogą natomiast podziwiać typowo reprezentacyjny salon. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie http://www.przegladurbanistyczny.pl/.

W takich przestrzeniach warto zadbać o jasną kolorystykę, która dodatkowo wpłynie na optyczne powiększenie salonu wraz z aneksem. Możemy postawić na kolor kremowy, jakiś beż lub też jasne szarości. Meble mogą natomiast mieć lekko ciemniejszą kolorystykę. Kanapa oraz fotele najlepiej aby nie były w jasnych kolorach, ponieważ szybko będą się brudzić, a przestrzeń tym samym straci na swojej estetyczności.

W aneksie mogą znajdować się jasne meble, ale ciemniejsze akcenty. Warto pomyśleć o jakichś ciemnych lampach oświetleniowych, ciemnym blacie i sprzętach kuchennych. Musimy także pamiętać o tym, że to salon powinien bardziej przykuwać wzrok niż aneks, ponieważ to mimo wszystko on pełni funkcję bardziej reprezentacyjną.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close