Written by 13:39 Budownictwo, Usługi

Jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w przydomowym basenie?

Zachowanie idealnie czystej wody w ogrodowym basenie nie wymaga tak dużego nakładu pracy, jak się to może wydawać. Wykorzystując odpowiednie technologie i akcesoria uzdatniające wodę można w prosty sposób utrzymywać jej krystaliczny wygląd, nie martwiąc się dodatkowo codziennym, ręcznym czyszczeniem.

Dobór odpowiednich filtrów basenowych

Najważniejszą rzeczą zapewniającą wodzie maksymalne uzdatnienie i czystość są tzw. filtry basenowe. To specjalistycznie opracowane układy filtrujące, które umożliwiają przefiltrowanie całej wody w zbiorniku przynajmniej 4 razy w ciągu jednej doby. Proces ten wybitnie wpływa na jej czystość i uzyskiwanie wrażenia krystalicznej przezroczystości. Producenci i sprzedawcy profesjonalnych filtrów zalecają tutaj wykorzystanie najbardziej optymalnych układów w postaci tzw. filtrów piaskowych szczególnie dobrze sprawdzających się w polskich warunkach, w których woda niestety jest zwykle mocno zanieczyszczona.

Przykładowe filtry dostępne na stronie https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/ zapewniają tutaj możliwość dopasowania wydajności i wielkości filtrów do powierzchni basenu i częstotliwości jego używania przez domowników. Najbardziej popularne są klasyczne filtry piaskowe ze złożem amerykańskiej firmy Hayward, filtry laminowane, polimeryczne, kartuszowe oraz pompy filtrujące działające na bazie piasku kwarcowego i kruszyw szklanych.

Chemia basenowa na plan, czyli rola chloru w dezynfekowaniu wody

Poza odpowiednim doborem filtrów uzdatniających wodę w rekreacyjnych zbiornikach przydomowych należy również pamiętać o tym, że do utrzymania jej w czystości na poziomie komórkowym, potrzebne jest także dozowanie do niej chloru. Chlor pełni ważną rolę w dezynfekowaniu zbiornika i poza poziomem ph wody, odpowiednia jego zawartość w niej ma zasadnicze znaczenie dla higieny kąpieli. To właśnie chlor uwalnia najwięcej tlenu, dzięki któremu w wodzie zabijane są niewidoczne gołym okiem bakterie i drobnoustroje. Jego działanie wpływa na „wewnętrzną” czystość wody, która dla ludzkiego organizmu jest o wiele ważniejsza niż zewnętrzne, pływające w niej paprochy.

W firmach, takich jak np. https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ można znaleźć zarówno dozowniki podające chlor do wody w odpowiedniej ilości, jak i tzw. lampy UV, które montuje się w instalacji obiegowej wody, a ich praca pozwala zredukować zużycie chloru nawet do 80%. Takie zminimalizowanie zużycia chloru wpływa na jego wydajniejsze dawkowanie i pozwala na zmniejszenie kosztów.

Idealnym sposobem na utrzymanie krystalicznie czystej wody w przydomowym basenie jest połączenie właściwych systemów filtrujących z dozownikami chloru i praktycznymi akcesoriami, które zoptymalizują jego dawkowanie (jak np. lampy uv). Przy wyborze tych produktów warto zasięgnąć wskazówek ekspertów, sprzedawców czy nawet przedstawicieli producenta od sprzętu basenowego tak, żeby mieć pewność maksymalnego dostosowania tych ważnych elementów basenu do posiadanego przed domem zbiornika.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close