Written by 21:14 Ogród i rośliny

Jak założyć własny ogród warzywny?

Szukasz sposobu na wykorzystanie narzędzi ogrodniczych, które Twoja mama dostała na Boże Narodzenie w zeszłym roku? Ten artykuł jest dla Ciebie! Oto najważniejsze porady dotyczące uprawy ogrodu warzywnego, dzięki którym każde jałowe podwórze zamieni się w bujny ogród z życiem.
Zakładanie ogrodu warzywnego od zera jest zabawnym zajęciem dla całej rodziny, szczególnie dla dzieci, ponieważ mogą czerpać przyjemność z brudzenia rąk i czerpać radość z owoców z pracy.

Potrzebne narzędzia

Przed rozpoczęciem podróży do założenia ogrodu warzywnego musisz upewnić się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia do ogrodnictwa, w tym:

 • Rękawice ogrodowe do ochrony dłoni przed bezpośrednim kontaktem z glebą i pestycydami
 • Konewki do podlewania roślin każdego dnia
 • Łopata lub łopatka, które pomagają wykopać glebę
 • Kielnia ogrodowa do wbicia sadzonek w glebę
 • Ręczny sekator, nożyce lub nożyczki, aby odciąć wszelkie chwasty
 • Kalosze, lub inne buty do prac, abyś nie zniszczył żadnych par butów
 • Doniczki wielokrotnego użytku do sadzenia sadzonek

Są to podstawowe narzędzia, których każdy początkujący będzie potrzebował do uprawy warzyw w domu, bez problemu kupisz je w marketach budowlanych lub centrach ogrodniczych. Gdy poczujesz się bardziej pewny swoich umiejętności ogrodniczych, możesz zainwestować w więcej wysokiej klasy narzędzi ogrodniczych, takich jak automatyczne zraszacze, taczki i inne tego typu przedmioty.

Gdy masz już pod ręką swoje narzędzia, musisz wykonać kilka kroków, aby uzyskać najlepsze wyniki. Oto, co musisz zrobić, aby przygotować podwórko, jeśli planujesz uprawiać warzywa po raz pierwszy.

Uważaj na pogodę – letnie upały mogą być nieco zbyt trudne, aby uprawiać warzywa w domu, jednak wraz ze spadkiem temperatur możesz podjąć to zadanie, ponieważ twoje rośliny będą miały bardziej sprzyjające warunki do kwitnienia

Wybierz właściwe miejsce – obszar, w którym będziesz uprawiać warzywa, będzie musiał mieć dostęp do światła słonecznego przez co najmniej sześć godzin dziennie, więc unikaj zacienionych obszarów lub terenów w pobliżu ścian domu

Przygotuj glebę – Aby uprawiać warzywa w domu, gleba musi zostać przygotowana w celu zapewnienia odpowiednich składników odżywczych, które pomogą w rozwoju roślin. Piasek, który masz na podwórku domu, nie wystarczy. Bezpiecznym sposobem dla każdego początkującego na przygotowanie gleby do uprawy ogrodu warzywnego jest zakup gleby wstępnie zmiksowanej. Jest łatwa w zarządzaniu i nie będziesz musiał wydawać dużo na kupowanie składników do odpowiedniej mieszanki.

Wybierz warzywa – teraz nadchodzi zabawa – wybór warzyw do uprawy. Jeśli planujesz założyć ogród warzywny od zera, wybierz warzywa, które rosną na małych obszarach, takich jak ogórki, sałata, pomidory, fasola, marchew, szpinak i zioła, takie jak bazylia lub kolendra.

Przygotuj grządki – gdy wszystko będzie gotowe, czas ustawić grządki. Zrób to, dzieląc przestrzeń na poszczególne kwadraty za pomocą drewnianych patyczków, abyś mógł uprawiać różne rodzaje warzyw na każdym kwadracie. Upewnij się także, że pozostawiłeś wystarczającą odległość między kwadratami, powiedzmy 20-30 cm, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu.

Rozpocznij sadzenie – po wykonaniu wszystkich powyższych kroków możesz zacząć sadzić warzywa w ogrodzie. Możesz to zrobić, kupując nasiona roślin w sklepie lub korzystając z przedmiotów w kuchni.

Wybierz warzywa łatwe w uprawie

 • Marchewki – zacznij od wycięcia końcówki z główki marchwi i umieść ją w płytkim naczyniu z odrobiną wody; trzymaj w słonecznym miejscu w pomieszczeniu, a gdy zobaczysz wyłaniające się korzenie, możesz przenieść je na glebę, aby mogła rosnąć cała marchewka!
 • Papryka – to najłatwiejsza roślina do uprawy. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić nasiona w doniczce wypełnionej ziemią, czyli w miejscu o dużej ilości światła słonecznego. Gdy zobaczysz kiełki, całą roślinę można przenieść do zewnętrznego ogrodu warzywnego.
 • Ziemniaki – Weź sadzeniaki, z których wystają oczy (pąki), pokrój je na mniejsze kawałki z nie mniej niż z dwoma pąkami na każdym kawałku i umieść je w glebie.
 • Czosnek – Możesz wyhodować czosnek, sadząc cały ząbek w glebie i regularnie go podlewając.

O czym należy pamiętać przy pierwszej uprawie warzyw

 • Wszystkie rośliny rosną w innym tempie, więc jeśli nie zobaczysz żadnych rezultatów natychmiast, nie martw się.
 • Podczas sadzenia ogrodu po raz pierwszy staraj się używać niedrogich narzędzi ogrodniczych. Unikaj inwestowania w wysokiej klasy sprzęt za pierwszym razem, ponieważ przyzwyczajenie się do nawyku ogrodniczego zajmie trochę czasu.
 • Unikaj podlewania swoich roślin kilka razy dziennie lub wieczorem, ponieważ może to stworzyć niekorzystne warunki wzrostu i rozprzestrzeniać choroby. Raz rano jest idealny czas na podlewanie.
 • Tylko nowo posadzone nasiona i rośliny muszą być podlewane codziennie kilkakrotnie. W pełni dorosłe rośliny należy podlewać tylko raz dziennie, aby stymulować wzrost korzeni.
 • To samo dotyczy roślin doniczkowych, ponieważ podlewanie może powodować gromadzenie się wody na dnie, powodując gnicie korzeni rośliny.
(Visited 11 times, 1 visits today)
Close