Written by 21:01 Finansowanie

Jak zaoszczędzić na domowych rachunkach?

Chcąc być skrupulatnym w swoich domowych wydatkach z pewnością szukasz wszędzie gdzie można kolejnych sposób na zaoszczędzenie paru złotych. Nie jest to trudne. Co więcej – jest to wręcz banalnie proste. Nie wierzysz? Możesz przekonać się o tym na własnym przykładzie. Wystarczy, że wdrożysz poniższe zmiany, które pozwolą Ci zmniejszyć domowe rachunki. Zakładają one nieduże modyfikacje. W zamian możesz liczyć na zaoszczędzone nawet kilkaset złotych. Dodajmy, że wszystkie poniższe triki są możliwe do wdrożenia od zaraz. Przyjrzyjmy się zatem jak możemy tego dokonać.

Przestaw się na gotowanie wody w czajniku elektrycznym.

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie poranku bez gorącej kawy czy herbaty z rana. A gdyby zliczyć możemy zauważyć, że w ciągu dnia wypijamy kilka gorących napojów. Gotowanie wody w czajniku elektrycznym pozwoli nam na zwiększenie oszczędności niżeli chcielibyśmy ugotować tą samą ilość wody na kuchence elektrycznej. W skali miesiąca możemy zmniejszyć rachunki o kilka złotych, natomiast w skali roku o kilkadziesiąt złotych – to przykładowe wyliczenie dla jednej osoby. Im więcej jest domowników tym bardziej warto wdrożyć w życie takie rozwiązanie. Wtedy te różnice będą jeszcze większe.

Gotuj w naczyniach wielopoziomowych.

To bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają gotować w domu. Używając naczyń wielopoziomowych możemy ugotować 2-3 dania na jednym palniku. Tutaj różnice cenowe są już większe niżeli w pierwszym przypadku, ponieważ możemy zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych. Dlatego też warto jeść w domu i korzystać z owych naczyń – to idealne połączenie, które może zagwarantować nam spory sukces.

W pokojach powieś firany, zasłony lub rolety.

Gadżety spełniające w naszych mieszkaniach wielorakie funkcje są zawsze mile widziane. Nie inaczej bywa tu z firankami czy roletami. Jeśli chodzi o te pierwsze to możemy być spokojni – firany na nowo są modne w naszych oknach i chętnie wybierane do wszystkich pomieszczeń. Jak dzięki nim możemy obniżyć domowe rachunki? Szczególnie odczujemy to zimą, ponieważ wspomniane firany idealnie zatrzymują ciepło w mieszkaniu. Musimy jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii – ich długości. Nie mogą zakrywać grzejników, gdyż efekt będzie odwrotny.

Jeśli możemy pozwolić sobie na kolejne inwestycje warto kupić dodatkowo rolety zewnętrzne. Będą idealne w sytuacji, kiedy posiadamy nieszczelne okna. Pozwolą nam zabezpieczyć dom przed stratami ciepła.

Sprawdź stan kranu.

W przypadku oszczędzania wody dużo mówi się o tym jak powinniśmy się kapać czy jak robić pranie. Niekiedy umykają nam szczegóły i bezsensowne straty. Do nich zaliczyć możemy kapiący kran. Zazwyczaj wiemy o tym problemie, ale uważamy, że te kilka kropelek to praktycznie nic. To błąd! Rocznie możemy marnować tysiące litrów wody. Dodatkowe koszta z tego problemu to kilkadziesiąt złotych więcej za zimną wodę, a dwa razy więcej za ciepłą. To pokazuje, że nie należy tak tego zostawiać. Już dziś warto zainteresować się naprawą kranu, by zmniejszyć rachunki za wodę.

Zmień żarówki.

Już kilka dobrych lat promowane są żarówki energooszczędne. To pozytywny trend, który może nam pomóc zaoszczędzić niemałe pieniądze. Powinny pojawić się wszędzie tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Zazwyczaj takimi miejscami jest salon czy kuchnia. Żarówki te mogą świecić się przez dłuższy czas. Zresztą jeśli wychodzimy tylko na chwilę poleca się zupełnie ich nie wyłączać, dzięki temu na dłużej zachowają swoją trwałość.

Odłącz ładowarkę od prądu.

Jeśli posiadasz nawyk zostawiania ładowarki podłączonej pod prąd to od dziś to zmień. Argumentem, który może Cię do tego przekonać jest fakt, że nawet jeśli nie jest ona podłączona to telefonu to i tak zużywa prąd. Co prawda kwoty na pierwszy rzut oka nie są zbyt wysokie, ale w okresie rocznym może okazać się, że wydaliśmy niepotrzebnie całkiem niezłą sumkę.

Porównuj ceny.

Warto byś wiedział i przekonał się do porównywarek, które pozwolą Ci zaoszczędzić niemałe pieniądze na rachunkach. Zazwyczaj podpisując pierwszą umowę na telefon, Internet czy ubezpieczenie samochodu pozostajemy dalej z ową ofertą jedynie ją przedłużając na kolejne lata. Nie chcemy spędzić wolnego czasu, by porównać oferty konkurencji. Warto wiedzieć, że nie musimy tego robić. Za pomocą porównywarki jesteśmy w stanie szybko sprawdzić oferty kilku-kilkunastu firm. Dlatego pamiętaj, że kiedy zbliża się czas końca umowy warto skorzystać z tego udogodnienia.

Podsumowanie

Wbrew pozorom w łatwy i szybki sposób możemy zadbać o zmniejszenie domowych rachunków. Powyższe wskazówki pozwolą nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Pamiętajmy jednak, by pierwsze podsumowania dokonywać dopiero po upływie kilku miesięcy. Wykonując je po kilku tygodniach różnice mogą nie być zbyt znaczące, a to może nas zniechęcić do dalszego działania. Najlepszym okresem do podsumowań jest rok kalendarzowy. Wtedy to możemy być wręcz zdziwieni ile udało się nam zaoszczędzić pieniędzy na wydawać by się mogło błahych sprawach. Powyższe triki są dość proste do wdrożenia, dlatego chcąc zmniejszyć domowe rachunki postaraj się już dziś wdrożyć je w swoje codzienne życie.

(Visited 25 times, 1 visits today)
Close