Written by 23:26 Wnętrze

Klimatyzacja – nie tylko do chłodzenia. W jakim celu możemy jeszcze wykorzystać klimatyzację?

Wysokie temperatury latem niejednokrotnie skłoniły każdego z nas do rozmyślań na temat zakupu klimatyzatora. Upały sprawiają, że ciężko jest wytrzymać w nagrzanych pomieszczeniach. Dzięki odpowiedniemu klimatyzatorowi każdy z nas może przyjemnie ochłodzić się w letni dzień. Sprawdź, do czego jeszcze można wykorzystać klimatyzację.

Klimatyzacja – kiedyś luksus, dzisiaj sprzęt dostępny dla każdego

Klimatyzacja od wielu lat coraz częściej montowana jest nie tylko w biurach i sklepach, ale także domach i mieszkaniach prywatnych. Do niedawna był to luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dzisiaj jest inaczej. Obecnie znajdziemy klimatyzatory w dobrych cenach, na które stać praktycznie każdego. Nie każdy z nas wie, że jest to inwestycja przydatna nie tylko w okresie letnim, ale także zimowym.

Jak można ogrzewać pomieszczenie klimatyzacją?

Zaletą systemu klimatyzacji opartej na pompie ciepła jest fakt, że może ona dostarczyć nawet kilka razy więcej energii cieplnej, niż pobiera prądu. Znane nam wszystkim piecyki elektryczne pobierają ok.2 kW energii elektrycznej i tyle samo też energii cieplnej wytwarzają. Klimatyzator jest w stanie z tej samej ilości prąd wytworzyć nawet 8 kW ciepła. Wytworzona energia to dla nas darmowy zysk, odzyskany z powietrza wewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie tanie i bardzo efektywne. W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej zyskujemy praktycznie darmowe grzanie klimatyzacja. Jest to rozwiązanie, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić. Jeśli chcesz o tym poczytać, sprawdź tutaj.

Do czego możemy wykorzystać klimatyzację?

Myśląc o klimatyzacji, przychodzi nam na myśl głównie chłodzenie naszego domu w upalne, letnie dni. Często wahamy się, czy powinniśmy go kupić, skoro przyda się tylko przez kilka tygodni w roku. Dzisiaj klimatyzatory posiadają funkcje, które są przydatne przez cały rok. Mogą:

  • Osuszać powietrze
  • Wentylować pomieszczenie
  • Ogrzewać
  • Chłodzić

Jak widać, nie jest to już urządzenie sezonowe, a całoroczne.

Czy jest to rozwiązanie bezpieczne dla naszego zdrowia?

Często zastanawiamy się, czy używanie klimatyzacji jest zdrowe. Oczywiście musimy zadbać, by ustawiona temperatura podczas chłodzenia nie była zbyt niska. Bardzo duże różnice temperatur mogą doprowadzić do przeziębienia. Jednak klimatyzacja sama w sobie jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym. Klimatyzatory posiadają wbudowane filtry antyalergiczne. Podczas ogrzewania tego typu sprzętem nie musimy się obawiać unoszenia się kurzu. W przypadku grzania np. piecem nie da się wyeliminować unoszących się nieczystości. Kolejną zaletą jest także fakt, że nowoczesne klimatyzatory mogą także kontrolować wilgotność powietrza. Komfort z użytkowania klimatyzatora jest nieoceniony. Zarówno schłodzenie pomieszczenia, jak i jego nagrzanie jest bardzo szybkie. Stałą i przyjemną temperaturę, możemy ustawić za pomocą pilota, a nawet aplikacji w swoim smartfonie. Jest to rozwiązanie, które sprawi, że bez względu na panujące na zewnątrz warunki, temperatura w pomieszczeniu będzie komfortowa.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close