Written by 21:38 Wnętrze

Kominek alternatywą ogrzewania domku jednorodzinnego

Najlepszym rozwiązaniem nowo powstałego domu jest kominek. Na jego bezpieczne użytkowanie wpływa zamknięty wkład. Ponadto jeśli zamontujemy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), bądź też płaszcz wodny, ogrzewanie naszego domu stanie się efektywne i ekonomiczne dla naszego portfela.

Czas otwartych kominków się kończy. Nowi domownicy coraz częściej zwracają uwagę na bezpieczeństwo i wygodę. Nie chcą marnować cennego ciepła wytwarzanego przez kominek (mimo tego, że często palone jest w nim dla romantycznego efektu).

Kominki są o wiele tańszym rozwiązaniem w porównaniu do gazu czy też oleju opałowego w okresie wiosenno – jesiennym, gdyż użyty surowiec (drewno) jest niedrogi.

Jest pomocny w momencie awarii kotła c.o. lub podczas prac konserwacyjnych przy gazociągach.
Wspomaga system głównego ogrzewania w czasie mrozów.

Pamiętajmy, że kominek nie powinien być montowany jako główne źródło ciepła (palenie w nim byłoby monotonne).

Ważną kwestią są wkłady kominkowe, które izolują ogień od wnętrza domu. Zużywa się w nim o wiele mniej drewna niż w kominku otwartym ze względu na wolniejsze spalanie spowodowane naszym wpływem na dopływ powietrza.

Działanie systemu DGP

Ogrzewanie kominkowe wykorzystuje dystrybucję gorącego powietrza. Owe rozwiązanie należy ująć w projekcie budowlanych, ponieważ po zakończeniu wszelkich wykończeń wnętrza ciężko nam będzie umieścić przewody wyprowadzające ciepło.

W wylotach wszelkich kanałów znajdujących się na ścianach, a także na sufitach montuje się w specjalne kratki wentylacyjne.
Wyżej wymienionych przewodów nie należy montować w łazienkach i toaletach – musi znajdować się tam podciśnienie, by wszelkie zapachy nie krążyły po pozostałych pomieszczeniach.

Często montowany jest w domkach na działkach rekreacyjnych, bądź też w domkach letniskowych ze względu na to, że nie groźne są mu minusowe temperatury. Ponadto dość szybko można go uruchomić. Podczas uruchomienia wraz z ruchem powietrza transportowany jest kurz i wszelkie pyłki, które źle wpływają na alergików.

Płaszcz wodny – co to takiego?

Wkład kominkowy łączony z systemem c.o. ma taką samą funkcję co piec na paliwo stałe. Jednocześnie ogrzewa cały dom, pomieszczenie, w którym jest zamontowany oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Wkłady tego typu zawierają wymiennik ciepła. Ogrzewana woda w płaszczu otoczona jest komorą spalania. Transportowana jest do grzejników wodnych oraz systemu ogrzewania podłogowego. Po schłodzeniu wraca z powrotem.

Podłączenie kominka do instalacji c.o. jest bardzo trudne i powinien się tym zająć fachowiec z certyfikatem. Musi spełnić wymogi bezpieczeństwa. Podłączenie wszelkich przewodów hydraulicznych odbywa się w oparciu o odpowiedni schemat instalacji.

Najważniejszym parametrem owego wkładu jest przede wszystkim nominalna moc grzewcza – ustalana jest poprzez 3 godzinną pracę kominka w ustalonych wcześniej warunkach testowych. Podczas poszukiwania odpowiedniego wkładu powinniśmy kierować się przede wszystkim jego sprawnością, ponieważ im wyższa tym koszt ogrzewania domu staje się niższy.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close