Written by 21:01 Finansowanie

Kredyt hipoteczny

Duża grupa ludzi nosi się z zamiarem, by posiadać swój dom. Naturalnie większość ludzi nie może urzeczywistnić tego planu za gotówkę. W związku z tym faktem na przysłowiowy ratunek występują instytucje finansowe, które proponują kredyty hipoteczne, czyli te poświęcane na nabywanie nieruchomości. Jak wiadomo, aby można było uzyskać tego typu pożyczki powinno się sprostać szeregowi wymogów narzuconych przez dany bank. W większości instytucji finansowych te normy są takie same, jednak bywa tak, że w nieznacznym zakresie różnią się od siebie. W tym artykule powiemy sobie o tym, jakie wymogi będziemy musieli spełniać, aby spotęgować nasze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Na wstępie zacznijmy od tego, że podstawą do wnioskowania o kredyt hipoteczny jest posiadanie wkładu własnego, czyli osobistych zasobów finansowych, których kwota musi wynosić minimum 20% wartości mieszkania, które mamy zamiar kupić. Kiedyś stawka ta była znacznie mniejsza, jednak stale wzrasta. Dalszym niezwykle ważnym będzie kwota otrzymywanych przez nas wynagrodzeń i typ umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni.

Naturalnie, najbardziej poważaną przez banki będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli prowadzimy własną działalność od kilku lat i otrzymujemy tym sposobem godne zarobki, wówczas również nie będzie problemu z otrzymaniem wsparcia finansowego na zakup domu. Banki będą zwracały także uwagę na to, czy obecnie nie jesteśmy obciążeni kredytami ani pożyczkami. Im więcej debetów będziemy mieli na naszych rachunkach, tym mniejsza będzie nasza zdolność kredytowa. Dlatego trzeba najpierw spłacić bieżące zobowiązania i dopiero przystąpić do starania się o kredyt. Bank podczas prowadzenia z nami wywiadu może być również skoncentrowany na tym, ile osób mamy na swoim utrzymaniu i na jakim poziomie kształtują się nasze comiesięczne wydatki.

Istotna jest także nasza historia kredytowa, czyli informacje o tym, jakie posiadaliśmy długi i jak radziliśmy sobie z ich spłacaniem. Nie zapominajmy o tym, że jeżeli nie braliśmy uprzednio żadnych kredytów, wówczas nasza wiarygodność kredytowa w odczuciu banku jest znikoma, z tego też powodu należy przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny dokonać zakupu ratalnego, nawet na małą ilość rat, żeby stworzyć sobie dobrą opinię w banku.

Jak sami widzimy, otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się z dużą ilością wymagań jakie trzeba spełnić, żeby w ogóle było można się o niego ubiegać. Co więcej, zdarzają się również różnego typu niespodziewane zdarzenia, które mogą znacząco wpłynąć na sytuację finansową osób biorących kredyt. Jednym z przykładów może być pandemia koronawirusa. Banki w związku z nią umożliwiły kredytobiorcom zawieszenie spłaty kredytu, które ma być ułatwieniem dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Więcej na temat zawieszenia spłaty rat przeczytasz tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-gospodarcze/zawieszenie-splaty-kredytu-a-koronawirus/.

(Visited 26 times, 1 visits today)
Close