Współcześni użytkownicy kryptowalut rzadko korzystają tylko z jednej waluty wirtualnej. Znacznie częściej dysponujemy przynajmniej kilkoma różnymi walutami. W związku z tym, dużą popularnością cieszą się tzw. multiwallety, czyli portfele kryptowalut. Z poziomu jednej aplikacji możesz swobodnie zarządzać nawet kilkudziesięcioma różnymi kryptowalutami. W tym miejscu powiemy więcej o dostępnych opcjach, a także polecanych portfelach.
Mobilne portfele kryptowalut – wygoda i funkcjonalność
Najpopularniejszym wyborem osób, które wykorzystują kryptowaluty w codziennych płatnościach są portfele mobilne. To specjalne aplikacje, które możemy zainstalować na naszym smartfonie. Świetną propozycją jest wygodna apka Exodus, która oferuje nam dostęp do kilkudziesięciu różnych tokenów, a jednocześnie pozwala wymieniać kryptowaluty z poziomu aplikacji.
Zaletą portfeli mobilnych jest duża wygoda i funkcjonalność. Możemy np. wykorzystać portfel do zapłacenia w sklepie stacjonarnym lub restauracji. Problemem są jednak częste ataki ze strony hackerów. W przypadku Androida zaleca się dodatkowe zabezpieczenie telefonu antywirusem. Ponadto, w portfelach mobilnych nie powinno się przechowywać dużej ilości kryptowalut.
Sprzętowe – propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników
Na szczególne wyróżnienie zasługują sprzętowe portfele kryptowalut. To niewielkie urządzenia z portem USB, które w dużej mierze przypominają pendrive. Można tu zainstalować różne aplikacje do obsługi popularnych kryptowalut. Najnowocześniejsze portfele pozwalają na swobodne płacenie w sklepach, a także przez Internet. Ich największą zaletą jest maksymalne bezpieczeństwo – nie istnieje bezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Minusem jest natomiast cena. Za najnowsze modele urządzeń Ledger lub Trezor trzeba zapłacić nawet ponad 600 złotych.
Wygodne portfele przeglądarkowe tylko do bieżących działań
Bardzo wygodnym rozwiązaniem są przeglądarkowe portfele do kryptowalut. To po prostu konto, które zakładamy w serwisie oferującym nam dostęp do takiego portfela. Przykładem są chociażby giełdy kryptowalutowe z własnymi portfelami: Coinbase czy Binance. Portfele przeglądarkowe są najbardziej narażone na ataki hackerów. W związku z tym, służą do bieżących transakcji i trzymania niewielkiej ilości środków. Kryptowaluty o dużej wartości, pozyskane w celach inwestycyjnych, lepiej zdeponować na dobrze zabezpieczonym portfelu desktopowym, czyli aplikacji instalowanej bezpośrednio na naszym komputerze.
Najlepsze portfele kryptowalut
Wiele zależy od naszych indywidualnych oczekiwań. Jeśli poszukujesz funkcjonalnego sposobu na szybkie płatności w codziennym życiu, najlepsze okażą się portfele mobilne. Jeśli celujesz w inwestycje długoterminowe, do wykonywania transakcji wykorzystaj portfel przeglądarkowy, natomiast do przechowywania kryptowalut, sprzętowy lub desktopowy. Niezależnie od wyboru, zawsze zadbaj by portfele kryptowalut były należycie zabezpieczone.