Written by 20:02 Wnętrze

Nowoczesne dywany dla dzieci

Dywany najprawdopodobniej znane są od III tysiąclecia p.n.e. a po raz pierwszy pojawiły się w Azji Centralnej. Najstarszym znanym powszechnie dywanem jest tzw. pazyryk, pochodząca z tego okresu, albo jeszcze starsza, tkanina, którą dzisiaj można obejrzeć w Ermitrażu w Sankt Petersburgu. Dywany od zawsze stanowiły niezwykle cenny i wartościowy przedmiot handlu, również wymiennego. Były elementem posagu młodej panny wpisywanym na listę wartościowych prezentów wnoszonych przez nią do majątku męża. 

Tkaniny dywanowe zdobią i grzeją

Wartość dywanów wynikała z kilku ich funkcji i właściwie funkcja ozdobna nie była tą najważniejszą. Przede wszystkim dywany miały chronić dom przed zimnem. Im więcej było ich w domu, tym lepszy efekt udawało się osiągnąć. Różnorodność splotu i grubość tkaniny pomagała w zróżnicowaniu jej w zależności od funkcji. Te najgrubsze kładziono na podłodze, by stanowiły izolację od kamienia. Na dywanach spano i układano je na skrzyniach, by wygodniej było na nich siedzieć. Tkaniny dywanowe tworzyły cienkie ścianki i ponownie izolację pomiędzy pomieszczeniami. Układano je w namiotach, by można było się na nich rozłożyć. Z czasem tkanina dywanowa zamieniła się w kobierzec i późniejsze arrasy, które rozwieszano na ścianach, by zdobiły pomieszczenia, ale przede wszystkim, by je ogrzewały. 

W czasach nowożytnych przykładano jeszcze więcej wagi do dywanów i tapiserii. Te najsłynniejsze projektowali najwybitniejsi projektanci, a właściwie malarze, którzy w ten sposób wykonywali intratne zlecenia. Do dzisiaj podziwia się projekty Goyi czy Chagalla, którzy wykonywali zlecenie dla królów i na zamówienie miast. 

Dywany dla dzieci, nowoczesny wystój wnętrz

Nowoczesne wzornictwo dywanów nie zmieniło ich funkcji, ale nadało temu elementowi wystroju wnętrz nowego wymiaru. Dywany już nie tylko mają stanowić izolację przed chłodem podłogi, nie tylko mają zdobić mieszkanie, ale dodatkowo tworzą podziały przestrzeni. W ostatniej dekadzie rozwinęło się szczególnie wzornictwo dywanów dla dzieci. Dywan w gwiazdki to tylko jeden z przykładów, jaki wyróżnia dziecięcy pokój. Wzory dywanów dla dzieci posiadają niezliczone mutacje. Na podłodze leżą plansze do gry, domowe zoo, barwny ogród, kolorowe zabawki przestrzenne, rozgwieżdżone niebo. 

Dywan w gwiazdki buduje w pokoju nastrój. Pomagają dzieciom nazywać nowe zjawiska otaczającego świata. Stanowią doskonały pretekst do snucia opowieści i rozwijania historii opowiadanych przez rodziców i same dzieci. Dla nich jest to też często punkt orientacyjny w pokoju czy miejsce do zabawy z rówieśnikami. Dzięki wzorom dywany dla dzieci przestały być nudne a stały się elementem zabawy, gry i interakcji. 

Ogromna ilość dywanów dla dzieci w tej właśnie kategorii znajduje się w sklepie Teppi, gdzie klasyfikuje się je według wiodącego wzoru. Dlatego jeżeli ktoś marzy o posiadaniu dywanu w gwiazdki w pokoju dziecięcym czy 3D, przedstawiającym przestrzeń małego mieszkania dla lalek, to tam powinien udać się po zakupy.  

Nowoczesne dywany odmieniły intensywnie nasze mieszkania. Ich wzornictwo daleko odeszło od klasycznego projektu. Przede wszystkim współczesna technologia przyspieszyła produkcję dywanów i pozwoliła na szybkie dostosowanie projektu do aktualnych trendów. Gdy zmieniają się trendy kolorystyczne w mieszkaniach błyskawicznie zmienia się również kolorystyka dywanów. Technologia pozwoliła również na zmianę ich rozmiarówki przy zachowaniu standardów jakości. Dywany, które przez jakiś czas rywalizowały z wykładziną w pełni wróciły do łask. 

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close