Written by 23:13 Wnętrze

Nowoczesne żaluzje drewniane – do jakich wnętrz pasują? Inspiracje

Żaluzje drewniane goszczą obecnie w coraz większej ilości nowoczesnych wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ są bardzo wygodne w użytkowaniu, szybko się je czyści i zapewniają wysoki poziom estetyki. Z ich pomocą można zasłonić lub odsłonić okno całkowicie lub ustawić lamele pod dowolnym kątem, wpuszczając do wnętrza tyle światła, ile wymaga od tego aktualna potrzeba.  Dowiedz się, do jakich wnętrz pasują żaluzje drewniane.

Do jakich wnętrz wybrać nowoczesne żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane w oknie perfekcyjnie prezentują się we wnętrzach:

  • industrialnych – w których świetnie połączą się z innymi materiałami takimi jak cegła czy beton. Można wybierać zarówno pomalowane na stonowane kolory żaluzje, jak i te pozostawione w stanie surowym;
  • skandynawskich – gdzie znajdziemy więcej cieplejszych barw niż w stylu industrialnym. W tym przypadku śmiało można zdecydować się na drewno naturalne, zabezpieczone jedynie bezbarwnym impregnatem;
  • rustykalnych – do których warto wybierać naturalne drewno lub takie, które będzie malowane na jasne kolory ziemi, nawiązujące do uwielbienia dla środowiska naturalnego;
  • minimalistycznych – gdzie na próżno szukać nadmiaru dekoracji i ozdób. Do wnętrz urządzonych w tym stylu świetnie sprawdzają się jasne lub ciemne żaluzje w kolorach bieli, szarości, grafitu czy czerni.
Drewniane żaluzje – aranżacja loftowej kuchni

 Jak wybrać wysokiej jakości żaluzje drewniane?

Podstawą podczas kupowania żaluzji drewnianych jest materiał ich wykonania. Żeby były trwałe i prezentowały się nienagannie, muszą być wykonane z drewna – przykładowo lipowego, abachi lub bambusowego. Istotny jest także mechanizm żaluzji drewnianych – te sterowane sznurkiem zużywają się bardzo powoli, a w razie usterki wyjątkowo łatwo naprawić je samemu. W każdym produkcie istotna jest również obecność maskownicy, która nie we wszystkich modelach żaluzji jest standardem. Jeśli poszukujemy oryginalnych i nietypowych rozwiązań, można zdecydować się na żaluzje drewniane na zamówienie – warto ich szukać u producentów, np. polskiej marki Clicky.

Żaluzje pionowe drewniane czy poziome?

Żaluzje pionowe najczęściej wykorzystuje się w przypadku bardzo dużych przeszkleń. Można się z nimi spotkać w biurach, szkołach, urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej. Wynika to głównie z faktu, że ich konstrukcja jest bardziej masywna – zamiast wąskich drewnianych lameli mamy tutaj do czynienia z dosyć szerokimi pasmami miękkich materiałów. Zamiast rozsuwać się w systemie góra-dół, steruje się nimi w poziomie. Do domów konsumenci chętniej wybierają żaluzje poziome, które są łatwe w czyszczeniu i montażu. Ponieważ częściej są wykonane z twardego drewna, są bardziej odporne na czynniki potencjalnie niszczące.

Drewniane żaluzje w skandynawskiej kuchni 

Zalety żaluzji drewnianych i bambusowych

Zarówno żaluzje drewniane, jak i bambusowe są ponadczasowym wyborem, który może pozostać we wnętrzu, nawet jeśli zmienimy całą resztę jego wystroju. Można swobodnie regulować ich długość oraz ustawienie czy wyjąć je z zaczepu podczas mycia okien. Żaluzje drewniane to najlepszy możliwy wybór do wnętrz loftowych, industrialnych czy rustykalnych, natomiast bambusowe świetnie sprawdzą się w aranżacjach orientalnych, boho i skandynawskich. Żaluzje bambusowe są nieco lżejsze i cieńsze niż drewniane, które są uważane za masywniejsze. Te pierwsze można wybierać do jasnych, przestronnych wnętrz. Wszystkie natomiast doskonale wkomponują się w otoczenia o eleganckim charakterze.

(Visited 115 times, 1 visits today)
Close