Written by 19:28 Budownictwo

Okna drewniano-aluminiowe – ich różne warianty konstrukcyjne

Należy wiedzieć, że okna drewniano-aluminiowe występują w różnych wariantach konstrukcyjnych. Najłatwiejszym wariantem jest zamocowanie nakładek z aluminium na typowych profilach drewnianych. Na styku krawędzi nakładek i profili lub szyb stosuje się dodatkowe uszczelki. W przypadku dość grubych (powyżej 80 mm) profili z czterech warstw klejonki dołożenie jeszcze profilu aluminiowego spowodowałoby powstanie bardzo grubych ram okiennych.

Jednak pamiętajmy o tym, że bez szkody dla wytrzymałości konstrukcji można pocienić cześć drewnianą i zamiast czwartej warstwy klejonki zastosować profil aluminiowy. W tym rozwiązaniu pakiet szybowy jest osadzony między drewnem a profilem aluminiowym, ale opiera się na tym pierwszym. Wysunięcie szerokiego pakietu szybowego poza ramiak i oparcie go po stronie zewnętrznej na wsporniku z uszczelką pozwala zbudować nowocześnie wyglądające okno, w którym rama skrzydła i ościeżnicy są zlicowane. Mogą to być dwie osobne ramy albo jedna, bardzo szeroka – osłaniająca jednocześnie ramę skrzydła i ramę ościeżnicy. Zazwyczaj jest ascetycznie prosta. Natomiast w drugim wariancie po przekręceniu klamki otwiera się tylko drewniana rama skrzydła ze szkleniem, a profil aluminiowy ze wspornikiem pozostaje w ościeżnicy. Po zamknięciu skrzydła wspornika nie widać, że szyba przylega do uszczelki aluminiowej.

Aby polepszyć właściwości termoizolacyjne okien, konieczne będzie zastosowanie materiału termoizolacyjnego, na przykład polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej, który można zamocować po zewnętrznej stronie między ramą a nakładką. W takim wariancie pakiet szybowy często opiera się na drewnie i termoizolacji. Warto wiedzieć też o tym, że materiał ociepleniowy może wypełniać profil aluminiowy. Bardzo oryginalnym wariantem jest okno zespolone z dodatkową, czwartą szybą przyklejoną do zewnętrznej ramki aluminiowej. Jest połączona z drewnianym skrzydłem ryglami i otwiera się do środka razem z pakietem trzyszybowym.

Po otwarciu okna można ją odryglować, aby dostać się do znajdującej się tam żaluzji albo umyć szyby. Brzeg zewnętrznej szyby jest szeroko zaczerniony, dzięki czemu z zewnątrz nie widać aluminiowej konstrukcji ramki oraz górnej i dolnej listwy żaluzji. Warto powiedzieć, że przeciwsłoneczna żaluzja jest wyposażona w silnik zasilany solarnie i sterowana drogą radiową pilotem lub smartfonem.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close