Written by 13:14 Wnętrze

Panele z mchu – gdzie można je wykorzystać, jak o nie dbać i dlaczego warto się na nie zdecydować?

JUKO Green Design to nowoczesna firma zajmująca się aranżacją zieleni, tworzeniem ogrodów wertykalnych, roślin stabilizowanych, organizacją warsztatów, a także profesjonalnym serwisem i pielęgnacją roślin. W portfolio firmy znajduje się wiele imponujących realizacji, które zostały wykonane zarówno w miejscach publicznych, jak i w biurach czy domach prywatnych. Jedną ze specjalizacji JUKO Green Design jest tworzenie paneli z mchu na ścianę czy też efektownych obrazów z mchu. Czym właściwie są, jakie maja największe zalety i w jaki sposób należy o nie dbać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat. 

Czym są panele z mchu?

Mech dekoracyjny – https://jukogreendesign.pl/mech-dekoracyjny/ – to trend cieszący się od kilku lat rosnącą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ po wielu latach przerwy świat ponownie zachłysnął się aranżacjami nawiązującymi do natury, a ludzie mają świadomość wpływu roślin na ich własne samopoczucie. Panele z mchu chrobotka czy też innych gatunków wykonywane są z mchu zbieranego ręcznie, który jest na kolejnym etapie poddawany specjalnej obróbce. Spreparowane rośliny zostają przyklejone do specjalnej płyty i w takiej formie mogą zawisnąć w dowolnym miejscu, nadając mu unikalnego charakteru i wnosząc do wnętrz oraz przestrzeni zewnętrznych powiew świeżości.

Jak montuje się panele z mchu na ścianę?

Chociaż całość jest niezwykle prosta i intuicyjna, istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać. Gotowane panele są montowane do ściany za pomocą specjalnego kleju, a za powodzenie w tym wypadku odpowiedzialne jest stosowane przygotowanie podłoża. Ściany powinny być równe, zagruntowane i oczyszczone. Jeśli tak będzie, to do wieszania paneli z mchu nie trzeba będzie wynajmować fachowca, a cały proces będzie można przeprowadzić we własnym zakresie. W ofercie JUKO Green Design znajdują się mchy popularne w lasach północnoeuropejskich, takie jak porost islandzki, który ma gąbczastą strukturę i wygląda bardzo efektownie. Można go zamówić nie tylko w różnych formach, ale i w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu panele z mchu chrobotka mogą stać się idealnym uzupełnieniem przestrzeni i tworzyć z innymi elementami spójną całość.

Panele z mchu – jakie mają zastosowanie?

Ogromna różnorodność oferty JUKO Green Design oraz niezmierzona wyobraźnia twórców oraz klientów sprawiają, że mech może okazać się atrakcyjną ozdobą w najróżniejszych miejscach. Okazuje się doskonałą ozdobą nowoczesnych łazienek, salonów i sypialni, ale również biur, recepcji, restauracji, pubów czy galerii sztuki. Struktura porostu islandzkiego sprawia, że można z niego tworzyć bryły geometryczne, płaskie panele na ścianę czy też napisy składające się w nazwę lokalu lub jego logotyp. Miejsca ozdobione za pomocą mchu dekoracyjnego kojarzą się ze świeżością, nowoczesnością i poszanowaniem dla natury, a te trendy jeszcze długo będą dominowały na świecie. Ciekawy efekt estetyczny zapewniają również dostępne w ofercie mech gąbczasty, który idealnie pasuje do futurystycznych aranżacji, oraz mech dekoracyjny będący mieszanką różnych mchów zamkniętych w wybranej ramie. Przywodzi na myśl zamknięty na niewielkiej przestrzeni las i przez to sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, skandynawskich i wszelkich innych, w której nawiązanie do dzikiej natury jest niezwykle ważne.

Jakie są największe zalety paneli z mchu?

Badania dowodzą, że zielone ściany pokryte prawdziwym mchem, wpływają korzystanie na samopoczucie ludzi, poprawiając im nastrój. Przez wiele lat mówiono o tym, że warto pracować w miejscach, gdzie przez okno widać przynajmniej trochę zieleni, ponieważ wpływa ona kojąco na człowieka. Dziś zieleń można mieć w zasięgu wzroku i to zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Warto podkreślić, że mech na ścianie nie jest podatny na kurzenie się i nie ma złego wpływu na samopoczucie alergików. Jest więc w pełni bezpieczny dla wszystkich domowników, niezależnie od ich dolegliwości, czy też osób odwiedzających sporadycznie dane miejsce. Ponadto zielone panele montowane na dużej powierzchni mają bardzo duże walory akustyczne, ponieważ odbijają dźwięki i skutecznie wyciszają pomieszczenie.

Jak pielęgnować mech dekoracyjny?

Forma pielęgnacji mchu dekoracyjnego to w zasadzie jego kolejna zaleta, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma ręki do kwiatów i pozwala uschnąć nawet kaktusom. Mech pobiera wilgoć z powietrza, dlatego w pomieszczeniu powinna ona oscylować pomiędzy 40 a 60%. Jeśli tak będzie, to właściciel imponujących paneli z mchu nie będzie musiał niczego więcej robić, a mech przez cały rok będzie zachwycał swoja urodą. Mech nie powinien wisieć w miejscach narażonych na mocne promienie słoneczne ani w pobliżu grzejników i kominków. Nie powinno się go również pryskać wodą, ponieważ w ten sposób można go trwale uszkodzić.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close