Written by 22:50 Budownictwo

Rodzaje magazynów energii – w jaki wyposażyć swoją instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej doposażanie są w magazyny energii, których zadaniem jest gromadzenie i oddawanie – w czasie wybranym przez użytkownika – energii uzyskanej z pracy fotowoltaiki. Na jaki magazyn energii powinniśmy się zdecydować? Jakie technologie są dostępne na rynku?

Magazyn energii – czym jest to urządzenie?

Działanie instalacji fotowoltaicznej podlega różnym fluktuacjom – ilość wyprodukowanej energii elektrycznej różni się w zależności od ilości promieniowania słonecznego, jakie docierać będzie do modułów fotowoltaicznych. W pewnych momentach może zatem dochodzić do sytuacji, w których instalacja fotowoltaiczna w naszym obiekcie produkować będzie nadmiar energii w stosunku do aktualnego na nią zapotrzebowania. Tu właśnie działanie podejmuje magazyn energii Esoleo. Gromadzi on bowiem nadmiarowo wytworzony prąd, który  z powodzeniem wykorzystać można w późniejszym okresie, w momencie braku zasilania czy większego niż przeciętne obciążenia sieci.

Rodzaje magazynów energii  – co oferuje rynek akumulatorów?

Magazynowanie energii opiera się na różnych technologiach. Nie wszystkie z nich nadają się do wykorzystania przy standardowych, domowych czy firmowych instalacjach fotowoltaicznych, które oferowane są na https://www.esoleo.pl . Wśród magazynów energii znajdziemy takie, które oferują gromadzenie energii:

  • elektryczne
  • mechaniczne
  • termiczne oraz
  • chemiczne – akumulatorowe, które stanowią optymalne rozwiązanie dla małych i średnich instalacji fotowoltaicznych.

Akumulatory litowo – jonowe – niekwestionowany lider współczesnych magazynów  energii

Magazyny energii, które oparte są o rozwiązanie litowo – jonowe stanowią aktualnie najbardziej optymalne rozwiązanie dla domowej czy firmowej fotowoltaiki. Pomimo nieco wyższej ceny w porównaniu do tańszych odpowiedników żelowych czy kwasowo – ołowiowych, magazyny energii litowo – jonowe oferują zdecydowanie lepsze  parametry techniczne. Jest to inwestycja, która w perspektywie czasu – czyli przeszło 20 lat – jest korzystniejsza ekonomicznie. Akumulatory litowo – jonowe są bowiem trwałymi magazynami energii (tak w odniesieniu do okresu czasu, w jakim zachowują swoją żywotność, jak i w odniesieniu do cykli ładowań i rozładowań magazynu), przeważają również w aspekcie gęstości energetycznej i energii właściwej. Popularność magazynów litowo – jonowych i coraz lepsza technologia ich produkcji, poskutkowały ponadto znacznym spadkiem ich cen – co również przyczyniło się do zdominowania przez nie rynku magazynów energii.

Co wziąć pod uwagę podczas doboru magazynu energii?

Nie każdy magazyn energii danego rodzaju oferuje takie same parametry i jakość. Jak dobrać idealny magazyn energii do swoich potrzeb? Najważniejszym – oprócz technologii wykonania – jest pojemność akumulatora, która dopasowana powinna być tak do instalacji fotowoltaicznej i jej możliwości, jak i do zapotrzebowania energetycznego obiektu. Dla instalacji w domach jednorodzinnych wystarczające są pojemności 5-10 kWh. Niezwykle ważna jest żywotność akumulatora – baterie litowo – jonowe mogą z powodzeniem przetrwać około 10000 pełnych cykli ładowania, co przekłada się na optymalne 10- 15 lat ich bezproblemowego użytkowania. Nie należy zapominać o gwarancji – z uwagi na długoletnią inwestycję, jaką jest zakup magazynu energii.

Magazyn energii – dlaczego jest tak ważny?

Aktualne regulacje prawne nie sprzyjają sprzedaży wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej, gdzie trafiłaby niezużyta przez nas nadwyżka energetyczna w przypadku braku możliwości jej zgromadzenia w magazynie energii. Prosument wytwarzający bowiem taką nadwyżkę energetyczną nie jest bowiem rozliczany zgodnie z ilością przekazanej energii. Prąd jest przez niego sprzedawany po cenach określonych przez dystrybutora i może zostać za kwotę tak uzbieraną na koncie od niego odkupiony – po mniej korzystnych cenach.

Magazyn energii to z pewnością inwestycja, która przyczyni się do zwiększenia wydajności instalacji fotowoltaicznej i naszych oszczędności. Wysokiej jakości magazyn to bowiem gwarancja długiego przechowywania zgromadzonej energii bez strat, a co za tym idzie – możliwość swobodnego nią dysponowania, bez konieczności

(Visited 20 times, 1 visits today)
Close