Written by 14:06 Inspiracje

Silikonowe formy do pieczenia – wielozadaniowość i estetyka

Silikonowe formy do pieczenia

Silikonowe formy do pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych oraz oszczędnych gospodarzy domów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wielokrotnie korzystać z jednej formy. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze, które poświęciliśmy na zakupy foremek jednorazowych za każdym razem, gdy chcielibyśmy coś upiec.

Formy silikonowe są bardzo praktyczne, ponieważ nie nagrzewają się tak szybko jak tradycyjne formy blaszane, dzięki czemu nie poparzymy się tak łatwo wyciągając je z piekarnika. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu, ponieważ można myć je zarówno ręcznie, jak i w zmywarce.

Zalety stosowania silikonowych form do pieczenia

Nieocenionym atutem formy silikonowej jest to, że ciasto nie przywiera do niej, jak w przypadku tradycyjnej formy lub papieru do pieczenia. Wpływa to na estetykę podania wypieków oraz dalszą użyteczność naszej formy. Dzięki odpowiedniej powłoce ciasto nie tylko się nie przypala, ale również nie przywiera bez konieczności używania tłuszczu. Silikonowe foremki nadają się nie tylko do domowych wypieków, ale również do pracy w cukierniach oraz restauracjach.

Silikonowe formy do pieczenia muszą spełniać kilka kryteriów, żeby zostały dopuszczone do użytkowania. Przede wszystkim materiał, z którego są wykonane powinien posiadać odpowiednie atesty pozwalające na kontakt foremki z produktami spożywczymi. Formy są wystawione na działanie wysokiej temperatury piekarnika, dlatego materiał powinien być odporny na działanie wysokich temperatur. Narzędzie nie może topić się w trakcie pieczenia, nie może również scalać się z wypiekiem. Dopuszczalne temperatury użytkowania to zakres -60 do 230’C.

Dodatkowa użyteczność foremek

W silikonowych foremkach można nie tylko piec w wysokiej temperaturze, ale również mrozić żywność w niskiej. Dodatkowo można używać ich podczas podgrzewania czy rozmrażania za pośrednictwem kuchenki mikrofalowej. Dzięki elastyczności foremki wypiek nie odkształca się oraz nie kruszy – jesteśmy w stanie wyjąć go już za pierwszym razem bez uszkodzeń.

Odporność na odkształcenia oraz temperaturę to niejedyne atuty foremek silikonowych. Dzięki użyciu do ich produkcji odpowiednich materiałów, foremki nie pochłaniają zapachów. Możemy bez obaw używać jednej foremki zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Oprócz tego foremki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzkiego, nie musimy się również obawiać o nasze pociechy. Jeżeli używamy foremek zgodnie z zasadami mogą naprawdę długotrwale posłużyć.

Dużym atutem foremek silikonowych jest to, że wypieki nie stają się w nich suche, jak często zdarza się to przy użyciu tradycyjnych form. Dzięki swojej elastyczności są bardzo ergonomiczne w przechowywaniu, ponieważ zajmują mało miejsca i nie wymagają odpowiednich warunków przechowywania.

Niezniszczalne rozwiązanie w kuchni

Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki elastyczności trudno przerwać jego ciągłość. Silikonowe formy są idealnym rozwiązaniem na przyjęcia, kiedy chcemy coś w łatwy i szybki sposób podać na stół. Prezentują się bardzo ładnie, dlatego wypieki można postawić w formach, dodatkowo szybko stygną, więc istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś się poparzy. Dzięki temu są bezpieczne również dla małych dzieci, które mogą śmiało spędzać z nami czas przy przygotowaniach w kuchni.

Silikonowe formy do pieczenia ułatwiają pracę w kuchni, ponieważ bardzo łatwo i bez wysiłku formuje się w nich kształty i bryły. Jest to doskonała alternatywa dla stalowych, aluminiowych oraz ceramicznych odpowiedników zajmujących dużo miejsca i nagrzewających się do bardzo wysokich temperatur. Używanie tradycyjnych form opóźnia podanie wypieku oraz czas studzenia, dzięki czemu możemy szybciej podać go na stół i rozpocząć konsumpcję.

Formy zrobione z silikonu są nowoczesne i oryginalne. Odświeżający design, praktyczne zastosowanie, brak konieczności używania dodatkowych przyrządów – to tylko niektóre z zalet jakie można im przypisać. Dzięki ich wielofunkcyjności w jednej foremce możemy stworzyć muffinki, ciasteczka, lód do napojów czy czekoladowe praliny. Silikonowe formy do pieczenia są must have nowoczesnej pani domu i zaletą każdej kuchni.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Close