Written by 22:32 Budownictwo

Stylowe wnętrze z płytkami granitowymi

Kamień coraz częściej doceniany i coraz chętniej jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Jego zaletą jest wytrzymałość, niepowtarzalny wygląd, mnogość kolorów i odcieni, a także różnorodne zastosowanie.

Do niedawna był wykorzystywany głównie w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, staje kolejowe, urzędach. Z biegiem czasu zaskarbił sobie nasze serca i zagościł w naszych domach.

Szyk i elegancja

Najchętniej wybieranym kamieniem w aranżacji wnętrz jest granit. Płytki granitowesą odporne na eksploatację, dlatego materiał ten bardzo często wykorzystywany jest do układania posadzek, tarasów, a nawet schodów. Zastosowań może być jednak znacznie więcej. Płytki granitowe możemy wykorzystać do obudowy kominka lub elewacji. Większe płyty granitowe doskonale sprawdzą się w kuchni, jako blat roboczy, a także w postaci parapetów.

Wykorzystanie tego materiału nada niesamowitego szyku i elegancji pomieszczeniom. Dodatkowo różnorodna gama kolorystyczna pozwoli wybrać odpowiednią barwę, która wpasuje się w nasze gusta estetyczne. Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że granit, a tym samym płytki granitowe dostępne są w szarościach, grafitach, czerniach, brązach, jak również w żółtych i czerwonych odcieniach.

Różnorodna obróbka

W zależności od rodzaju obróbki granitu możliwe jest uzyskanie innego wykończenia płytek. Rozróżniamy proces polerowania oraz proces płomnieniowania. Jak nie trudno się domyślić, polerowanie ma na celu uzyskanie gładkiej powierzchni na wysoki połysk. Docelowo płyty posiadają lustrzaną powierzchnię, która doskonale odbija światło. Jest to niezmiernie ważne w mniejszych pomieszczeniach, w które chcemy optycznie powiększyć. Ma także duży walor estetyczny, ponieważ polerowany granit kojarzy się z luksusem i przepychem, mimo swojej surowego formy.

Drugim procesem jest płomnieniowanie. Całkowicie odmienny od polerowania. W wyniku płomieniowania powstaje szorstka powierzchnię. Jest ona pożądana wszędzie tam, gdzie zależy nam na antypoślizgowej powierzchni. Doskonale sprawdzi się jako wykończenie schodów i tarasów, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych, a dodatkowo zapewni bezpieczne użytkowanie.

Zakup płytek z granitu

Płytki granitowe dostępne są w ofercie wielu sklepów oferujących płytki ścienne i podłogowe. Korzystając z oferty sklepów musimy być jednak uważni, ponieważ niektóre artykuły są granitowe jedynie z nazwy lub kolorystyki. Warto korzystać z hurtowni kamienia naturalnego lub bezpośrednio od kamieniarza. Dzięki temu mamy możliwość nie tylko tej jedynej, unikalnej płyty kamienia, ale przede wszystkim sprawdzenia, jak dany Kamień będzie wyglądał w większym rozmiarze i na większej przestrzeni.

Zastosowanie płytek granitowych

Płytki granitowe dostępne są wielu rozmiarach. Najbardziej popularnym jest 60×60 cm. Możemy również wybrać grubość płyty w zależności od miejsca docelowego wykorzystania. Decydując się na blat kuchenny wykonany z granitu musimy zdawać sobie sprawę, że kamień ma swój ciężar i meble powinny być solidne i stabilne.

Może pojawić się pytanie, gdzie jeszcze możemy użyć płytek wykonanych z granitu w swoim domu. Podłoga granitowa to oczywiste rozwianie, które coraz częściej jest wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Coraz częściej ściany same w sobie stają się ozdobą naszych domów. Ściana, która została obłożona efektowym kamieniem wprowadzi do wnętrza głębię i niebanalny styl. Będąc w tematyce ścian, warto zastanowić się nad wykorzystanie płyt granitowych nie tylko jako blat kuchenny, ale również jako ozdobą pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi. W ten sposób zagwarantujemy sobie spójny charakter w całym pomieszczeniu.

Decydując się na granitowe podłogi warto zastanowić się nad cokołami wykonanymi z prostokątnych płytek granitowych, które będą zwieńczeniem i dopełnieniem całości.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, płyt granitowych możemy używać nie tylko we wnętrzach, ale i poza nimi. Decydując się na aranżację przydomowego ogrodu warto rozważyć wykorzystanie płyt wykonanych z płomieniowanego granitu, które sprawdzą się na szlakach komunikacyjnych, w miejscach odpoczynku lub wyznaczonych pod chociażby basen.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close