Written by 13:35 Budownictwo

Techniki bezpiecznej pracy szlifierką kątową

Szlifierka kątowa, to narzędzie ułatwiające oraz przyśpieszające naszą pracę na wielu płaszczyznach. Dzięki różnym tarczą do cięcia, poradzi sobie z elementami metalowymi, betonem, gresem i glazurą. Na urządzenie możemy również założyć tarcze ścierne. Pomogą nam wygładzić płaszczyzny i krawędzie. Warto jednak pamiętać, żeby korzystać ze szlifierek zachowując odpowiednie środki ostrożności.

3 podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy szlifierką kątową

Zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniami, które mogą wyrządzić krzywdę jest bardzo ważne. Nie przestrzeganie ich może nieść za sobą wiele zagrożeń. Producenci szlifierek kątowych w swoich urządzeniach stosują różnego rodzaju systemy i mechanizmy,  po to, aby ich używanie było nie tylko wygodniejsze, lecz przede wszystkim bezpieczne. Jednakże zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność, dlatego powinniśmy:

  • Używać odzieży ochronnej
  • Kontrolować jakość osprzętu, który zakładamy na szlifierkę
  • Kontrolować tor wylotu iskier

Zadbaj o swoje środowisko pracy

Warto również zadbać o nasze otoczenie podczas pracy ze szlifierką. Żeby nie potknąć się z włączonym urządzeniem, powinniśmy uporządkować miejsce pracy. Kolejnym krokiem jest ochrona powłok (płytki, szkło), które mogą się nieodwracalnie uszkodzić. Najważniejszym aspektem polepszenia środowiska pracy jest dobór narzędzia. Korzystając z oferty producentów takich jak Bosch, Dewalt, BlackDecker czy Metabo na pewno znajdziemy odpowiedni sprzęt.

Przykładowo szlifierka kątowa Metabo, dzięki swoim małym rozmiarom, zapewni nam wygodę i wydajność pracy. Każda z tych firm charakteryzuje się inną technologią, dzięki czemu łatwiej jest nam wybrać narzędzie, które będzie zapewniać komfort i bezpieczeństwo pracy.

Systemy ochronne i zabezpieczenia w szlifierkach kątowych

Producenci szlifierek stosują różne systemy zwiększające nasze bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej innowacyjnych systemów bezpieczeństwa w szlifierkach kątowych Bosch jest Kick Back Stop, który wyłącza urządzenie, kiedy zakleszczy się tarcza. Szlifierki kątowe Metabo posiadają opatentowany hamulec ściernicy, który wyhamowuje tarcze w ciągu 2 sekund.  Producenci stosują również technologię spowolnionego startu. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów również może zwiększyć nam bezpieczeństwo pracy. Producenci cały czas szukają optymalnych rozwiązań w kierunku ergonomii i niwelowania wibracji. Szlifierki Metabo posiadają MVT, które znacząco tłumi drgania przenoszone na dłonie. Innym ważnym zabezpieczeniem jest osłona tarczy i jej łatwość przestawienia względem osi cięcia. Obecnie już większość urządzeń posiada blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę tarcz. Szlifierka Metabo korzysta z rozwiązania TC – dająca nie tylko łagodny start, ale również stabilizację obrotów w przypadku zmiennego obciążenia. Firma Bosch wprowadziła nową technologię DeadMan switch. System ten ma ustrzec obrabiany materiał oraz samego pracownika, kiedy ten utraci kontrolę nad elektronarzędziem.

Jak prawidłowo używać szlifierki kątowej do wycinania otworów.

Szlifierka wydaje się narzędziem idealnym do wycinania otworów w gresie oraz płytkach. Jeżeli chcemy, żeby nasz otwór wyszedł idealny, powinniśmy użyć otwornicy diamentowej. Używając wysokich obrotów, przykładamy naszą szlifierkę pod kątem 15 – 30°, zagłębiając otwornicę i stopniowo prostując do pionu. W momencie wiercenia należy stosować ruchy koliste wokół otworu. Jeżeli wiercimy w grubym materiale, nie zapominajmy robić przerw, żeby nie spiec otwornicy.

Odzież i akcesoria BHP potrzebne w pracy ze szlifierką kątową

Pomimo wielu technologii jakie dały nam szlifierki kątowe Metabo, Bosch, Dewalt  podczas używania tych urządzeń sami musimy korzystać z odzieży BHP. Ze względu na prędkość obrotową jaką wytwarza każda szlifierka, ważne jest zastosowanie okularów ochronnych. Nawet tak dobry system ochrony szlifierek Metabo zatrzymujący tarczę w 2 sekundy może nie wystarczyć, jeżeli będziemy mieć luźne ubrania, które nie spełniają norm Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dlatego zaleca się, żeby ubrania przylegały do ciała. Należy również zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy.

(Visited 25 times, 1 visits today)
Close