Written by 21:33 Ogród i rośliny

Ziemia ogrodowa – jak kupić najlepszą?

Bywa, że nasz ogród ma niestety za mało ziemi, a wówczas konieczne jest dokupienie pewnej ilości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje przynajmniej kilka aspektów, na które warto tutaj zwrócić uwagę. Poniżej przedstawione są porady, czym kierować się, aby postawić na glebę żyzną i dobrej jakości.

Jeśli interesuje nas ziemia ogrodowa Kraków jak każde inne miejsce, pozwoli nam na zakup dobrej jakości gleby, jednak musi być to sprawdzone źródło. Zorientujmy się, czy w okolicy rozpoczęte są różne budowy. Czasami wysokie jakości gleba zdejmowana jest z pól uprawnych, gdzie planowane są inwestycje.

Podczas zakupu od nieznajomych, powinniśmy być raczej czujni. Może być to jednocześnie tania i żyzna gleba, jednak czasami trafi się też taka zanieczyszczona budowlanymi odpadami bądź nawet metalami ciężkimi. Inwestor może pozbywać się takiej gleby, a przewoźnik chcąc zaoszczędzić, sprzedaje ją jako zdatną i urodzajną. Bywa, że podglebie wymieszane jest z humusem. Wysokiej jakości ziemia, nie może posiadać żadnych kamieni, ani też brył gliny w żółtawym kolorze. 

Jak wykonać szybki i prosty test jakości ziemi ogrodowej?

Kolor ziemi to nie jest najważniejszy czynnik, którym powinniśmy się kierować. Barwa brunatno szara, charakterystyczna jest zarówno dla humusu, jak i dla torfu, co nie jest dobrym rozwiązaniem przy uprawie większości popularnych roślin. Przy ocenie jakości gleby, najlepiej zdać się na pomoc fachowca, czyli ogrodnika lun architekta krajobrazu. Pierwszej oceny możemy dokonać jednak samodzielnie. Weźmy w dłoń sporą grudę wilgotnej ziemi i ją ściśnijmy. Jeśli po otwarciu dłoni ta się rozpadnie – gleba wówczas jest nadto piaszczysta, a jeśli jednak pozostanie zbyta, będzie to oznaczało, że jest po prostu zbyt gliniasta. W przypadku dobrej, żyznej gleby, grudka powinna podzielić się na kilka mniejszych kawałków. Pamiętajmy o tym, że wybór ziemi zależy od tego, jakie będzie jej finalne przeznaczenie, jeśli nie będziemy uprawiać roślin, jej jakość jest drugorzędna.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Close