Styl minimalistyczny we wnętrzach cieszy się współcześnie wielką popularnością. Doceniają go osoby w każdym wieku. Jest to styl idealny dla perfekcjonistów, a także ludzi, którzy mają skłonności do robienia bałaganu przy jednoczesnej niechęci do sprzątania. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu minimalistycznym? Rekomenduje Firma Mist Architects z Krakowa
Mieszkanie minimalistyczne – najważniejsze cechy
Styl minimalistyczny we wnętrzach oznacza pozbycie się nadmiaru mebli i innych przedmiotów. Osoby, które go wybierają wierzą, że im mniej, tym lepiej. Czują, że zagracone mieszkanie negatywnie wpływa na ich samopoczucie i jakość życia.
Wielką zaletą pomieszczeń minimalistycznych jest to, że ich posprzątanie jest proste i zajmuje niewiele czasu.
Dekorator wnętrz z Krakowa podkreśla, że minimalizm nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego. Nie musimy wcale poprzestawać na jednym krześle, łóżku i stole. Wnętrze minimalistyczne musi być funkcjonalne, co dla poszczególnych osób może znaczyć co innego.
Zdecydujmy się na jeden styl
Tworząc mieszkanie minimalistyczne powinniśmy zdecydować się na jeden, konkretny styl. Nie warto mieszać tu zbyt dużej ilości kolorów, faktur czy materiałów. Jeżeli zdecydujemy się na dębowe meble, postarajmy się, żeby znajdowały się one we wszystkich pomieszczeniach. Wybierajmy meble najprostsze, pozbawione zbędnych ozdób. Nie kupujmy mebli tylko dlatego, że są dostępne w promocji. Wszystko co wprowadzamy do naszego mieszkania powinno być nam niezbędne. Meble, z których nie korzystamy możemy oddać rodzinie lub sprzedać.
Zrezygnujmy z dekoracji
Nadmiar dekoracji w mieszkaniach minimalistycznych jest całkowicie zbędny. Wszystkie akcesoria, które kupujemy powinny mieć konkretne zastosowanie. Zrezygnujmy z pamiątek, które zgromadziliśmy latami (ustawianie figurek na meblach jest niedopuszczalne w pomieszczeniach w tym stylu), a także nadmiaru zdjęć i obrazów na ścianach (możemy przechowywać je w postaci elektronicznej).
Jeżeli kochamy rośliny i nie wyobrażamy sobie bez nich życia – posadźmy je w prostych, jednakowych donicach.
Dekorator wnętrz z Krakowa: spokojna, naturalna kolorystyka
W mieszkaniach minimalistycznych bardzo często można spotkać biel, szarości, pastele. Modne są także brązy i beże. W pomieszczeniach większych można pozwolić sobie na zastosowanie kontrastujących ze sobą czerni i bieli.
Jeśli mieszkanie w jednolitej, spokojnej kolorystyce wydaje się nam pozbawione życia, możemy pozwolić sobie na zastosowanie drobnych akcentów w żywszych kolorach (najlepiej jest zdecydować się na jeden intensywniejszy kolor).
Podłoga w mieszkaniu minimalistycznym
Podłogi w mieszkaniach minimalistycznych bardzo często wykonane są z drewna. Jeżeli chcemy, żeby wnętrze nabrało surowości, możemy pozostawić na podłodze beton. Takie mieszkanie będzie wydawało się bardziej eleganckie, nowoczesne i uporządkowane.
Jeżeli chodzenie po surowej podłodze jest dla nas mało komfortowe, możemy zdecydować się na położenie na niej dywanu (najlepiej, żeby był on w jednolitej, pasującej do reszty wnętrza kolorystyce).
Minimalistyczne okna
Właściciele lokali urządzonych w stylu minimalistycznym rezygnują z bogatych aranżacji okiennych. Często pozostawiają okna nieosłonięte. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na uciążliwe słońce – stawiają na minimalistyczne plisy, które zasłaniają jedynie część szyby. Świetnym rozwiązaniem w mieszkaniach minimalistycznych są również folie typu lustro weneckie, które przykleja się do szyby. Dzięki ich zastosowaniu osoby, które chciałby zajrzeć do naszego mieszkania zobaczą jedynie własne odbicie.