Written by 15:33 Budownictwo

Dlaczego warto stosować agregat do gładzi? Zasada działania i zalety

Wykonanie gładzi na ścianach może być bardzo czasochłonne. Właśnie dlatego coraz częściej w tym celu stosowane są specjalne urządzenia – agregaty. Jak działają agregaty do gładzi? Jakie są główne zalety związane z ich używaniem?

Agregat do gładzi – co to jest?

Agregaty są powszechnie stosowane w pracach budowlanych i wykończeniowych. To urządzenia pozwalające na przygotowanie mieszanki do nakładania na powierzchnie i umożliwiające jej wygodne nakładanie.

Ze względu na swoją budowę agregat do gładzi jest podobny do agregatu tynkarskiego. Często stosuje się także te same urządzenia, ponieważ agregaty tynkarskie mogą współpracować z różnymi rodzajami materiałów.

Jak zbudowany jest agregat do gładzi?

Pod względem budowy agregat do gładzi składa się z poniższych elementów:

  • kosz zasypowy – zbiornik, w którym umieszcza się mieszankę przeznaczoną do przygotowania zaprawy, w tym przypadku mieszankę na gładź, która mieszana jest z wodą
  • pompa do wody – doprowadza wodę do kosza zasypowego, aby przygotować zaprawę
  • silnik i pompa tłocząca – odpowiadają za tłoczenie gotowej zaprawy
  • wąż – łączy ze sobą urządzenie wraz z lancą, może osiągać długość nawet kilkudziesięciu metrów
  • lanca z pistoletem – element trzymany przez pracownika, który nakłada nim zaprawę na podłoże, na przykład na ścianę, sufit

W użyciu znajdują się rodzaje agregatów, które różnią się pod kątem swojej wydajności, wielkości kosza, dodatkowych elementów, dlatego firmy, które wykorzystują tego typu urządzenia do pracy, mogą dostosować je specjalnie do swoich wymogów.

Agregat do gładzi – zasada działania

Wykonanie gładzi z użyciem agregatu jest bardzo prostą i szybką czynnością, dlatego też dzisiaj na zakup tego typu urządzenia decyduje się wiele firm działających w branży budowlano-wykończeniowej.

Podczas pracy agregat do gładzi wymaga w pierwszej kolejności dostarczenia do niego mieszanki do wykonania zaprawy. Jest ona następnie dokładnie mieszana z wodą. Niektóre agregaty działają także z gotowymi, płynnymi zaprawami.

Następnie, gdy zaprawa jest już gotowa, można przystąpić od nakładania jej na powierzchnię. W tym celu pracownik uruchamia funkcje tłoczenia w agregacie i nakłada zaprawę równomiernymi ruchami na podłoże – ściany, sufity.

Nałożona na powierzchnię mieszanka wymaga następnie odpowiedniego wyrównania, które wykonuje się już ręcznie.

Jakie zalety mają agregaty do gładzi?

Agregaty do tynkowania oraz agregaty do gładzi są używane obecnie w wielu firmach. Jakie są główne korzyści związane z ich używaniem?

Korzyści dotyczące używania agregatów:

  • szybsze wykonanie prac
  • wyższa jakość powierzchni
  • oszczędność czasu na wykonaniu gładzi
  • niższe koszty przy dużych powierzchniach

Gdy zatem konieczne jest pokrycie większych powierzchni za pomocą gładzi, warto wtedy zdecydować się na zastosowanie agregatów, z którymi prace mogą odbywać się szybko i sprawnie.

Zatem agregat do gładzi oferuje w tym kontekście szereg korzyści zarówno dla firmy, jaka dysponuje tego typu zapleczem, jak i dla klienta, który dzięki niemu może prędzej wykonać niezbędne prace.

Gdzie można zamówić usługi agregatem do gładzi?

W Polsce działa wiele firm zajmujących się wykonywaniem usług z użyciem agregatów tynkarskich oraz agregatów do gładzi. Ich oferty można znaleźć obecnie w praktycznie każdym mieście, dlatego znalezienie odpowiedniej ekipy dysponującej agregatem nie powinno być trudne.

Aby zamówić usługi agregatem, warto pamiętać o zapoznaniu się z różnymi ofertami oraz o sprawdzeniu opinii na temat ekipy. Warto także zamawiać usługi z wyprzedzeniem, ponieważ dzisiaj kalendarze firm budowlanych i wykończeniowych są wypełnione po brzegi nawet na wiele miesięcy do przodu.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close