Tynkowanie to jedna z tych czynności, jaka wpływa na końcowy wygląd pomieszczenia, czy budynku. Możną ją wykonać zarówno ręcznie, jak i przy pomocy określonych urządzeń. Coraz częściej preferuje się ten drugi sposób. Z uwagi na rosnącą liczbę prac wykończeniowych, przedstawiciele firm świadczących usługi tynkarskie chcą być jak najbardziej konkurencyjni.
Czy tynk maszynowy jest atrakcyjny?
Firmy, które oferują tynkowanie maszynowe, jak https://sebda.pl, starają się dostosować do rosnących potrzeb swoich klientów, a także do sytuacji, jaka jest obecna na rynku. Dzięki tynkom maszynowym udaje się zwykle znacznie szybciej nałożyć odpowiednią warstwę tynku na daną powierzchnię, niż wtedy, gdyby trzeba było taką czynność wykonać ręcznie. Krótszy termin realizacji zamówienia to szansa na więcej zleceń w krótszym czasie.
Z takiego obrotu sytuacji zadowoleni są zarówno przedstawiciele firm tynkarskich, jak i ich odbiorcy. Dotyczy to szczególnie współpracy, która zakłada tynkowanie dużych powierzchni. W takich przypadkach ekipa wykończeniowa jest wręcz zobowiązana do tego, by skorzystać z nowoczesnych agregatów, za pomocą których tynkowanie maszynowe jest zarówno szybkie, jak i prezentuje najwyższą jakość.
Rodzaje tynków maszynowych – tynk cementowo wapienny
Można wyróżnić tynki cementowo wapienne, które wciąż należą do najbardziej popularnych. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Do najważniejszych zalicza się wodoodporność i niską podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Warto również dodać, że pokrycie ścian mieszanką cementu, wapnia, piasku i wody gwarantuje wysoką przepuszczalność pary. Ta cecha nie jest bez znaczenia podczas wykańczania takich pomieszczeń, jak łazienka, czy kuchnia – w tych pomieszczeniach tynki cementowo wapienne sprawdzają się najlepiej.
Jednak są one również dobrym rozwiązaniem do innych pomieszczeń, chociażby ze względu na to, że zapewniają dobre parametry akustyczne. Stosując taki tynk, nie trzeba też obawiać się o to, że z wnętrza będzie uciekać ciepło. Jedynym minusem jest natomiast to, że ich powierzchnia jest chropowata, co nie każdemu może przypaść do gustu. Na szczęście łatwo zetrzeć wierzchnią warstwę, by ściana pozostała idealnie gładka.
Rodzaje tynków maszynowych – tynk gipsowy
Innym rodzajem wykończenia ścian, jest tynk gipsowy. Jego największą zaletą jest umiejętność chłonięcia nadmiaru wilgoci i oddawania jej wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, a powietrze jest suche. Tradycyjne tynki gipsowe mają również wiele innych zalet, jak pochłanianie hałasu, czy zatrzymywanie ciepła. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie należą do zbyt trwałych wykończeń powierzchni. Nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie można ich stosować na zewnątrz.
Zaradzić temu może jednak szczególna zaprawa gipsowa, czyli tynk utwardzany. W przeciwieństwie do standardowego tynku gipsowego jest o wiele bardziej wytrzymały i ma szersze zastosowanie. Można go bowiem stosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Jak wybrać rodzaj tynku maszynowego?
Przy wyborze określonego tynku maszynowego warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, czy wykańcza się ściany na zewnątrz, czy wewnątrz, czy zarówno w pomieszczeniu, jak i poza nim. Należy także uwzględnić specyfikę określonego obiektu. Nie bez znaczenia jest również to, jak chciałby wykończyć daną przestrzeń sam klient firmy tynkarskiej.