Written by 23:17 Budownictwo

Ekologiczne rozwiązania podczas budowy domu

Redukcja CO2 oraz stosowanie ekologicznych rozwiązań w budowie domów to wyzwania, jakie stoją przed współczesnym budownictwem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej do wznoszenia budynków wykorzystywane są materiały i technologie, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku naturalnemu. Klasyczną cegłę zastępuje klinkier, a wysłużone urządzenia grzewcze na gaz czy węgiel pompy ciepła. To jednak nie wszystko – coraz popularniejsze są także domy szkieletowe, które można uznać za w stu procentach ekologiczne. Z czego to wynika?

Dom z drewna, czyli rozwiązanie ponadczasowe i ekologiczne

Drewno jest stosowane w budownictwie właściwie od zawsze, a jego wytrzymałość, twardość i elastyczność w obróbce sprawiają, że umożliwia budowanie domów trwałych oraz funkcjonalnych. Co więcej, jego pozyskiwanie i obróbka nie przyczyniają się do powstawania tak dużych ilości CO2, jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Tworzy ono przy tym zdrowy mikroklimat w domowych wnętrzach, redukując ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów do minimum i służąc zwłaszcza osobom zmagającym się z alergiami.

Dzięki współczesnym rozwiązaniom, jak wspomniana wcześniej technologia szkieletowa, do zabezpieczania drewna nie używa się również szkodliwych impregnatów, które zawierają związki chemiczne. Wszystko to sprawia, że dom z drewna jest ekologiczny i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Dom szkieletowy – najlepszy sposób na ochronę środowiska

Najbardziej ekologiczną technologią budowy jest bez wątpienia dom szkieletowy, co wynika z kilku kwestii.

Po pierwsze, domy szkieletowe powstają w bardzo krótkim czasie – często w 3-4 miesiące, co stanowi nie tylko oszczędność, ale również jest ekologiczne.  Do ich wznoszenia wykorzystuje się stosunkowo lekkie konstrukcje, przygotowywane wcześniej w fabryce, których transport jest sprawny i bezproblemowy, co pozwala ograniczyć ilość spalin generowanych przez samochody ciężarowe. Co więcej, sama budowa nie powoduje powstawania dużej ilości odpadów, a wszelkie pozostałości po przeprowadzonych pracach łatwo jest zutylizować.

Po drugie, dom szkieletowy można bardzo łatwo ogrzać, ponieważ szybko się nagrzewa i długo utrzymuje optymalną temperaturę. Aby uzyskać doskonałe parametry cieplne, wystarczy zastosować odpowiedni materiał izolacyjny – np. wełnę mineralną. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w takim domu zamontować inne proekologiczne rozwiązania – panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, które stanowią sposób na oszczędność i są przyjazne dla środowiska naturalnego.

I w końcu po trzecie, do budowy domów szkieletowych wykorzystuje się odpowiednie wyselekcjonowane drewno, które jest czterostronnie strugane i suszone komorowo. Dzięki temu zostaje zabezpieczone przed wilgocią, insektami, a nawet ogniem i nie wymaga dodatkowego stosowania szkodliwych impregnatów. Jeżeli więc zależy Ci na ekologii, dom z drewna z technologii szkieletowej to najlepsze rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać!

(Visited 25 times, 1 visits today)
Close