Written by 18:46 Budownictwo

Fugowanie kostki brukowej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dowiedz się więcej, w jaki sposób skorzystać z możliwości fugowania kostki. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z ekspertem z Zafuguj.pl. Fugowanie kostki za pomocą fugi żywicznej to jedno z rozwiązań. Alternatywą pozostaje umieszczenie w szczelinach naszej nawierzchni piasku lub grysu. Niemniej jednak takie rozwiązanie nie gwarantuje najwyższego poziomu skuteczności.

Dlaczego lepiej wybrać fugowanie?

Fugowanie kostki to dobre rozwiązanie ze względów warunków estetycznych i użytkowych. Możliwe oczywiście pozostaje wykorzystanie piasku, niestety tego rodzaju nawierzchnie bardzo szybko mogą ulegać walorów użytkowych i estetycznych. Zastosowanie wypełnienia w postaci piasku może również doprowadzić do pojawienia się takich elementów, jak chwasty, trawa i mech. Niestety ich usunięcie może okazać się w praktyce bardzo uciążliwie.

Dodatkowo wypełnienie szczelin piaskiem tworzy bardzo atrakcyjne warunki do zagnieżdżania się mrówek. Taki nieproszony lokator w spoinach kostki wypełnionych piaskiem twirzy nieestetyczne piaskowe kopce podczas tworzenia gniazd. Ma to również negatywne konsekwencje dla trwałości nawierzchni – podczas tworzenia korytarzy przez mrówki, piasek ze spoin jest wydobywany na zewnątrz co w dłuższej perspektywie powoduje degradację warstw podsypki i podbudowy oraz zapadanie nawierzchni.

W przypadku wybrania umieszczenia w szczelinach piasku, dodatkowym minusem jest usunięcie piasku w przestrzeni między kostką w trakcie mechanicznego czyszczenia kostki. Ponadto część wykorzystanego piasku może przemieścić się do najniższych punktów nawierzchni. Dodatkowym minusem, który pojawia się w trakcie użytkowania kostki brukowej piasku jest przedostawanie się do wnętrza domu podczas normalnej eksploatacji kostki. Właśnie dlatego bardzo istotne jest zastosowanie fug w celu długotrwałego rozwiązania problemu.

Fugowanie nawierzchni

Fugowanie nawierzchni gwarantuje zlikwidowanie ryzyka porastania nawierzchni roślinnością. Właśnie dlatego jest to dogodnym rozwiązaniem, które gwarantuje możliwość wykorzystania myjki ciśnieniowej do systematycznej pielęgnacji nawierzchni. Za pomocą wykorzystania fug możliwe jest uzyskanie wyższego poziomu trwałości i stabilności oraz spójności nawierzchni.

Wbrew pozorom sam proces spoinowania za pomocą fugi żywicznej do kostki brukowej, jest bardzo prosty do wykonania. W przeciwieństwie do spoinowania kostki piaskiem, aplikację fugi wykonujemy tylko raz, trwale. Już za pierwszym podejściem do zadania, za pomocą tzw. szlamowania, jesteśmy w stanie dokładnie wypełnić szczeliny pomiędzy kostkami, co w przypadku wypełnień piaskiem jest praktycznie nieosiągalne i należy kilkakrotnie powtarzać ten proces. Zafugowana nawierzchnia już po 24 godzinach nadaje się do użytkowania, zaś pełnym obciążeniem możemy traktować ją po trzech dobach. 

Do aplikacji fugi żywicznej nie potrzebujemy również żadnych specjalistycznych narzędzi – zwykle wystarcza bumowa ściągaczka do wody i miękka miotła. Ponadto produkt ten nie brudzi powierzchni kostki, a wszelkie pozostałości, których nie udało się spłukać podczas aplikacji, po zaschnięciu wykruszą się pod wpływem eksploatacji gotowej nawierzchni, nie pozostawiając śladu na poszczególnych kostkach.

Skorzystanie z fug gwarantuje uzyskanie wysokiej mrozoodporności, większej elastyczności i wysokiej przepuszczalności wody. Fugi umożliwiają także stworzenie lepszych walorów estetycznych i są prostsze w codziennym utrzymaniu. Skorzystaj z nowoczesnych możliwości i wykorzystaj swój budżet na przemyślaną inwestycję.

(Visited 35 times, 1 visits today)
Close