Strefa klimatyczna, w której funkcjonujemy, wymaga od nas sezonowego ogrzewania naszych domów oraz wszystkich innych miejsc, w których przebywają ludzie przez dłuższy czas. Przez około sześć miesięcy w roku musimy być w stanie utrzymać komfortową temperaturę w naszym otoczeniu, aby zachować dobre zdrowie i możliwość pracy w dogodnych warunkach. Do tego celu w większości budynków w Polsce służy centralne ogrzewanie, z którego ciepło rozprowadzane jest przez kaloryfery. W tradycyjnym budownictwie te urządzenia są dość duże i masywne. Zajmują sporo przestrzeni w pomieszczeniu oraz często psują ogólny design otoczenia. Dziś, w dobie popularyzacji nowoczesnych i eleganckich wnętrz, wiele osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnego, dużego grzejnika w białym kolorze. Jest nią grzejnik elektryczny na ścianę. Co powinieneś o nim wiedzieć? Sprawdź czytając niniejszy artykuł do końca.
Jakie zalety ma grzejnik elektryczny na ścianę?
Aby omówić zalety, które posiada grzejnik elektryczny na ścianę, musimy najpierw zdefiniować czym wyróżnia się to urządzenie. Po pierwsze, grzejnik tego typu jest w całości zasilany prądem, dodatkowo jest niewielki i zwykle posiada nowoczesny design. Przez wzgląd na fakt, że grzejnik elektryczny potrzebuje wyłącznie podpięcia do sieci, aby działać sprawnie, nie musimy martwić się o dodatkowe koszty związane z planowaniem i montażem instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu lub biurze. Odpadają nam także finansowe obciążenia związane z zapewnianiem opału w czasie okresu grzewczego, przeglądami technicznymi czy naprawami eksploatowanego sprzętu.
Grzejnik elektryczny na ścianę idealnie sprawdzi się też na niewielkich przestrzeniach, gdy pragniemy zaoszczędzić nieco miejsca w danym pomieszczeniu. Tradycyjny kaloryfer potrafi także skutecznie oszpecić modne wnętrze. Ten problem nie występuje przy grzejniku elektrycznym, który jest płaski, ma elegancki design. W większości przypadków producenci tego typu kaloryferów zapewniają również klientom możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej opcji kolorystycznej. Dzięki temu każda osoba planująca zakup grzejników elektrycznych, może dobrać wielkość, kształt i design urządzenia pod swoje spersonalizowane preferencje. Większość użytkowników grzejników elektrycznych bardzo chwali sobie to rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie dwie cechy – elegancję oraz łatwość użytkowania.
Grzejnik elektryczny na ścianę – zastosowanie i cena
Jak podają producenci urządzeń grzewczych, grzejnik elektryczny na ścianę to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, na które decyduje się coraz więcej osób w związku z rozwojem myśli ekologicznej w świecie, a także popularyzacją przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Działanie kaloryferów zasilanych prądem polega głównie na konwekcji ciepła. Jest to szybki i efektywny sposób ogrzewania pomieszczeń. Elektryczny grzejnik może być wykorzystywany jako ogrzewanie podstawowe, a także jako wspomaganie ogrzewania centralnego. Grzejnik elektryczny na ścianę można zamontować zarówno w domu, mieszkaniu, domku letniskowym, jak i w biurze lub innych pomieszczeniach przemysłowych. Ogrzewanie kaloryferami na prąd staje się najbardziej opłacalne wtedy, gdy jesteśmy w stanie częściowo skompensować zużycie energii z sieci, naszą osobistą produkcją prądu np. w wyniku użytkowania paneli słonecznych.
Podsumowując można stwierdzić, że grzejnik elektryczny na ścianę naprawdę opłaca się z wielu względów. Jednak czy to rozwiązanie jest także korzystne cenowo? Oczywiście nie chodzi o cenę zużycia energii, ponieważ jest to kwestia indywidualna, ale o koszt zakupu samego urządzenia. Sugerując się cenami podawanymi przez producentów grzejników na ich stronach internetowych należy przyjąć, że w 2022 r. standardowa cena za grzejnik elektryczny na ścianę sięga od 350 do 600 zł. Zakup jednego urządzenia tego typu nie nadwyręży więc naszego budżetu. Jeśli jednak planujemy wyposażyć cały dom lub biurowiec w ogrzewanie elektryczne, koszty mogą znacznie wzrosnąć.