W sklepach dostępnych jest całe mnóstwo modeli szlifierek do drewna. Każdy z nich różni się od siebie ceną, producentem i parametrami. Jaką szlifierkę wybrać, żeby spełniła nasze oczekiwania?
Wybór szlifierki do drewna
Aby wybrać dla siebie odpowiednią szlifierkę do drewna, powinniśmy na początku zastanowić się, do czego dokładnie będziemy jej używać, aby w pełni spełniła swoje zadanie.
Szlifierki oscylacyjne
Tego rodzaju szlifierki sprawdzają się w zakładach stolarskich do szlifowania dużych i płaskich powierzchni. Posiadają prostokątną stopę, dzięki której możemy szlifować trudno dostępne miejsca, np. narożniki, a nieco bardziej wprawieni specjaliści potrafią za pomocą takiej szlifierki obrobić zaokrąglone przedmioty.
Szlifierki mimośrodowe
To uniwersalny rodzaj szlifierek, które sprawdzą się w rękach początkujących majsterkowiczów. Szlifierki mimośrodowe pozwalają na szlifowanie wypukłych i wklęsłych elementów. Stopa szlifierki jest wprawiana w ruch oscylacyjny i obrotowy.
Szlifierki taśmowe
To jeden z najpopularniejszych rodzajów szlifierek. Używane są zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i przydomowych warsztatach. Szlifierki taśmowe do drewna (https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-tasmowe-talerzowe-do-drewna) charakteryzują się dużą wydajnością i służą do szlifowania dużych, płaskich powierzchni.
Parametry szlifierek do drewna
Decydując się na rodzaj szlifierki, która przypadła nam do gustu i odpowiada naszym wymaganiom, musimy zwrócić uwagę na ich moc, sposób zasilania, a także na takie elementy jak możliwość odsysania pyłów i regulacja prędkości.
Moc szlifierki
Dobierając moc szlifierki weźmy pod uwagę rodzaj i twardość obrabianego drewna. Możemy zdecydować się na uniwersalny model, który na samym początku powinien być wystarczający do podstawowych prac warsztatowych.
Zasilanie
W warsztatach szlifierki zasilane są z sieci, co pozwala na długotrwałą pracę z dużą mocą i wytrzymałym silnikiem. Bardziej mobilne będą szlifierki akumulatorowe, ponieważ nie będzie nam przeszkadzał kabel, jednak szlifierka będzie dość ciężka przez akumulator. Dodatkowo, takie szlifierki będą uzależnione od mocy i żywotności wbudowanego akumulatora. Dostępne są też szlifierki pneumatyczne, które raczej nie są używane w domowych warsztatach i droższe od pozostałych modeli.
Regulacja prędkości
Regulacja prędkości to przydatna funkcja, dzięki której możemy dostosować pracę szlifierki do obrabianego materiału.
Odsysanie pyłów
Pyły wytwarzające się podczas szlifowania są szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego warto rozważyć dodatkowy system odsysania pyłów wbudowany w szlifierkę..
Producentów szlifierek do drewna jest wiele, a za ceną tych urządzeń idzie jakość, na której nie warto oszczędzać. Zanim jednak zdecydujemy się na droższą szlifierkę renomowanego producenta, warto zasięgnąć opinii.