Poszukując nieruchomości na sprzedaż w atrakcyjnych cenach, warto poszukać alternatywy dla rynku komercyjnego i rozważyć udział w licytacji komorniczej. Zalet tego rozwiązania jest wiele, a skorzystać może z niego każdy, po spełnieniu jasno określonych formalności. Dowiedz się więcej i przekonaj się, czy nie czeka na Ciebie wymarzona nieruchomość w atrakcyjnej cenie!
Licytacje komornicze nieruchomości – co możesz kupić?
Nieruchomości sprzedawane w drodze licytacji komorniczej, po oszacowaniu ich wartości są wystawiane na licytację. Mają one jasno ustalaną cenę wywoławczą, termin oraz miejsce aukcji (w Sądzie Rejonowym lub elektronicznie). Wszystkie te informacje znajdziesz w obwieszczeniu, które jest ogólnodostępne nawet kilka tygodni przed planowaną licytacją. Masz zatem wystarczającą ilość czasu, aby zweryfikować stan i jakość sprzedawanej nieruchomości. Wśród nieruchomości sprzedawanych w ten sposób, znajdują się zarówno mieszkania prywatne, jak i domy, działki, obiekty przemysłowe, hotele czy lokale usługowe. Są one zlokalizowane w całej Polsce i dostępne w atrakcyjnych cenach. Kwota wywołania wynosi bowiem w pierwszym terminie 3/4 wartości oszacowania, w drugim terminie z kolei 2/3 wartości. Oczywiście ostateczny koszt zależy od przebiegu licytacji, jednak można liczyć na cenę niższą niż ta na wolnym rynku.
Dlaczego warto kupować na licytacjach komorniczych?
To korzystna inwestycja nie tylko z uwagi na cenę. Znaczenie ma również bezpieczeństwo transakcji – nad wszystkim czuwa komornik i sąd, dlatego nie musisz obawiać się, że sytuacja prawna nieruchomości będzie wątpliwa lub że zagrażają Ci ukryte zadłużenia.
Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji o zakupie zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości, gdzie znajdziesz informacje o ewentualnych służebnościach, prawach użytkowania czy dożywocia, które pozostają w mocy.
Chcesz wziąć udział w licytacji? Oto co musisz zrobić!
Gdy już znajdziesz interesującą Cię nieruchomość, kolejnym etapem będzie:
- sprawdzenie treści obwieszczenia, gdzie znajdziesz informację o miejscu i terminie licytacji, oszacowanej wartości i kwocie wywołania, czy numerze księgi wieczystej,
- umówienie się na zapoznanie się z operatem szacunkowym i oglądanie nieruchomości – często ustala się terminy, w trakcie których można odwiedzić dane miejsce,
- wpłata wadium – jego wysokość i numer rachunku do wpłaty znajdziesz w obwieszczeniu. Nie obawiaj się, że stracisz pieniądze – jeżeli nie wygrasz licytacji, rękojmia zostanie Ci zwrócona w pełnej kwocie.
Inwestycja w nieruchomości licytowane przez komornika się opłaca!
Licytacje komornicze nieruchomości stanowią ostatni etap egzekucji i dla inwestora mogą być okazją do zakupu atrakcyjnego domu, mieszkania, działki, a nawet obiektu firmowego. Warto na bieżąco śledzić pojawiające się obwieszczenia, aby nie przegapić okazji.