Należy wiedzieć, że podstawą dobrego montażu jest mocne przytwierdzenie stolarki do muru. Drzwi oraz okna to komponenty, na które działają siły wiatru – parcie oraz ssanie. Skrzydła stolarki są także obciążone użytkowo na skutek ich otwierania oraz zamykania. Silne przytwierdzenie jest również wymogiem wielu zabezpieczeń antywłamaniowych. Dlatego też stolarkę trzeba mechanicznie połączyć z murem.
Wykonuje się to za pomocą kotew lub innych łączników. Elementy te należałoby dopasować do materiału, z którego jest zbudowany mur. Może on być z bloczków z betonu komórkowego, który jest materiałem porowatym, pustaków ceramicznych, będących materiałem z pustkami, lub z elementów pełnych, na przykład pełnej cegły lub betonu. Trzeba pamiętać o tym, że do każdego rodzaju materiału powinno się stosować inny typ łączników.
Wybranie niewłaściwych może skutkować tym, że po pewnym czasie rama okienna lub ościeżnica obluzują się. Łączniki muszą być również odpowiednio długie i głęboko utwierdzone. Nie mogą być też mocowane za blisko krawędzi muru, czyli w miejscach, w których kotwy nie mogłyby się z odpowiednią siłą zakotwić. Należy wiedzieć, że mechaniczne mocowanie okien do muru można wykonać na kilka sposobów – przez ramę bezpośrednio do podłoża, za pomocą specjalnych blach mocujących profil ościeżnicy do muru lub za pośrednictwem wsporników, kiedy okna montuje się w warstwie termoizolacji.
Liczba kotew (łączników) zależy od rozmiarów stolarki. Teoretycznie powinno się ją dobierać na podstawie obliczeń, ale nie robi się tego w niskich budynkach jednorodzinnych. Rozstaw i liczba kotew wynikają z praktyki. Mocowanie wykonuje się obwodowo. Kotwy lokuje się w odległości 15 cm od narożników oraz mniej więcej co 35 cm na wysokości i co 40 cm na szerokości okna. Łączniki stosuje się także w pobliżu podziału okna na skrzydła. Warto wiedzieć, ze kolejnym istotnym etapem montażu jest zapewnienie szczelności na styku ramy z murem.
W przypadku tradycyjnego montażu szczelność uzyskuje się przez wypełnienie pianą montażową przestrzeni między ościeżnicą a ścianą. W ścianie warstwowej dodatkowym elementem pomagającym zachować szczelność tego miejsca może być nieznaczne nasunięcie warstwy ocieplenia na ramę okna. Zastosowanie taśm montażowych także poprawia efekt uszczelnienia. Jeżeli okna są montowane w warstwie ocieplenia, zastosowanie taśm uszczelniających jest niezbędne. Nie da się bowiem wtedy zapewnić szczelności wokół ramy.