W całej Polsce obserwuje się intensywny rozwój sieci kanalizacyjnych. Szczególnie wzmożona budowa tego typu infrastruktury dotyczy obecnie obszarów wiejskich. Nie oznacza to jednak, że zbiorniki na domowe ścieki całkowicie zniknęły z polskiego krajobrazu.
Czym jest szambo?
Szambo to zbiornik umieszczony w ziemi służący do gromadzenia ścieków powstających w gospodarstwie domowym. Zazwyczaj jest on wykonany z betonu i nie posiada odpływu. W takiej sytuacji raz na jakiś czas zanieczyszczenia nagromadzone w zbiorniku szamba muszą być pobierane i wywożone przez specjalnie ku temu dostosowany samochód ciężarowy zwany taborem asenizacyjnym. W zbiornikach zachodzą złożone procesy biodegradacji. Za ich przeprowadzanie odpowiedzialne są głównie bakterie. Proces biodegradacji można jednak znacząco przyspieszyć stosując specjalne preparaty.
Czym są preparaty do szamba?
Preparaty do szamba mają na celu zwiększenie szybkości naturalnego rozkładu ścieków gromadzonych w szambie. Są to preparaty mikrobiologiczne zawierające bakterie. Dobierane są odpowiednie ich szczepy. Przeprowadzane przez nie procesy metaboliczne prowadzą do szybszego rozkładu nieczystości. Dzięki temu możliwe jest rzadsze korzystanie z usług specjalnych firm wywożących zawartość szamba. Preparaty bakteryjne do szamba eliminują stopniowo osad denny. Dzięki temu zbiornik szamba nie zmniejsza swojej kubatury.
Specjalnie wyselekcjonowane bakterie stosowane w preparatach biorą także udział w udrażnianiu rur oraz eliminacji innych, często szkodliwych bakterii. Działanie preparatów mikrobiologicznych zmniejsza także grubość kożucha powierzchniowego w szambie. Skład preparatów do szamba nie ogranicza się jednak do samych bakterii. Zawierają one także specjalne substancje zwane aktywatorami. Ich zadaniem jest, jak nazwa wskazuje, aktywowanie enzymów biorących udział w przemianach biochemicznych.
Bakterie do szamba – sposób na nieprzyjemny zapach
Ścieki gromadzone w zbiornikach szamba wydzielają nieprzyjemny zapach. Przed nim ma chronić właz. Często jednak materiał gromadzony jest w zbiorniku zbyt długo. Nieprzyjemny zapach ulega wtedy intensyfikacji. Wyczuwalne są głównie amoniak i siarkowodór. Stosowanie preparatów bakteryjnych do szamba to skuteczny sposób na niwelowanie nieprzyjemnego zapachu wydostającego się z przydomowego szamba.
Bakterie preparatów mają także skuteczny wpływ na środowisko naturalne. Eliminacja ścieków jest bowiem jak najbardziej zjawiskiem korzystnym dla ekosystemu.
Preparaty do szamba – jak wybrać?
Preparaty stosowane do neutralizacji szamba są powszechnie dostępne na rynku. Zawierają one ogromne ilości bakterii, a także aktywatorów enzymów. Jeden gram preparatu może zawierać nawet do 2 miliardów bakterii specjalnego szczepu. Bakterie stosowane w preparatach oddychają w sposób beztlenowy, a ich substratem do produkcji energii są związki siarki i amonu. Jest to tak zwany proces chemosyntezy.
Środki do szamba są zawarte w formie torebek, które spłukuje się w toalecie. Ich zaletą jest nie tylko przyspieszanie neutralizacji ścieków, ale także biorą one udział w oczyszczaniu i udrażnianiu rur. Zatkanie się drenażu może prowadzić do dużych kosztów. Często niezbędna jest wymiana rur. Zaletą preparatów mikrobiologicznych jest ich stosunkowo niska cena.
Przy wyborze preparatu należy zapoznać się z etykietą, opisem lub skonsultować zakup ze sprzedawcą. Umożliwi to dobór najlepiej dostosowanego preparatu. Preparaty do szamba mogą mieć także formę płynu lub tabletek. Forma jednak nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż sam mechanizm działania jest podobny. Preparaty do szamba należy bezwzględnie zabezpieczyć przed dostępem do nich dzieci. Najbardziej popularne są preparaty w kapsułkach. Wynika to z dużej wygody ich stosowania i łatwości dawkowania.
Stosowanie preparatów do szamba ma wyjątkowo dużą wartość w sytuacji, gdy szambo, które nie było używane przez długi czas, ponownie wraca do użytku. Wtedy konieczne jest szybkie wprowadzenie flory bakteryjnej, która umożliwi skuteczną, sukcesywną neutralizację ścieków szamba.