Written by 23:51 Finansowanie

Rozwój przedsiębiorczości w Polsce

Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnioroczny wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Polsce wyniósł około 4%. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła z około 9% w 2012 roku do około 3,3% na koniec 2021 roku. Wyraźnie wzrosła liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw w Polsce, przekraczając 3 miliony na koniec 2021 roku. Jednocześnie w okresie ostatnich 10 lat wartość eksportu towarów i usług z Polski wzrosła niemal dwukrotnie. Najszybciej rosnącymi sektorami były usługi, przemysł oraz sektor IT i nowoczesnych technologii. Sam sektor handlu elektronicznego osiągnął wartość transakcji przekraczającą 120 miliardów złotych.

Szczególnie dynamicznie rozwinął się sektor mikroprzedsiębiorstw. W tym przypadku najpopularniejszymi rodzajami uruchamianych przedsiębiorstw były małe punkty handlowe (sklepy spożywcze, delikatesy, sklepy odzieżowe, sklepy z artykułami gospodarstwa domowego itp.), zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, wszelkiego rodzaju firmy remontowo-budowlane, biura rachunkowe i doradztwo podatkowe, firmy świadczące usługi z zakresu programowania i projektowania graficznego, fotografowie oraz sklepy internetowe.

W oparciu o same dotacje z PUP na przestrzeni ostatniej dekady zostało uruchomionych blisko 250 tys. firm. Jest to jedno z najczęściej wybieranych źródeł finansowania małego biznesu. Co prawda kwota dotacji nie jest zbyt wysoka (ok. 45 tys. zł) lecz wystarcza na wiele typów firm jednoosobowych. Dotacje z Urzędu Pracy są udzielane ze środków Funduszu Pracy oraz projektów Unijnych. Informacje na temat aktualnych naborów wniosków można znaleźć tutaj: https://biznesplany24.pl/category/nabor-wnioskow-o-dotacje-terminy/

Sytuacja gospodarcza Polski w nadchodzącej dekadzie może ulec zmianom w zależności od wielu czynników, w tym polityki gospodarczej, sytuacji na rynkach międzynarodowych, innowacji technologicznych i zmian społecznych. Wydaje się jednak, że Polska charakteryzuje się dużym potencjałem rozwojowym dzięki rozwiniętemu sektorowi usług, sektorowi przemysłowemu oraz dynamicznie rozwijającemu się sektorowi technologicznemu. Nie bez znaczenia jest też dobrze wyedukowane i przedsiębiorcze społeczeństwo. Pomóc powinny też planowanej inwestycje w infrastrukturę, w tym drogi, koleje, energetykę oraz telekomunikację.

Jednym z największych zagrożeń dla gospodarki będzie starzenie się społeczeństwa i brak siły roboczej. W latach 2022-2024 problem ten w znacznym stopniu został rozwiązany dzięki dużej ilości uchodźców z za wschodniej granicy, którzy znaleźli w Polsce chronienie, możliwość spokojnej pracy. Martwi jedna brak kompleksowych rozwiązań w długim okresie.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close