Written by 12:18 Budownictwo

Szybkie ocieplenie domu styropianem – możesz to zrobić samemu.

Styropian to jeden z chętniej wykorzystywanych materiałów do szybkiego ocieplenia domu. Ze względu na swoją małą nasiąkliwość, a także doskonałe właściwości izolacyjne doskonale sprawdza się również w środowisku wilgotnym. Charakteryzuje się dużą lekkością i łatwością w obróbce, dzięki czemu podczas jego montażu wykorzystywane są jedynie najprostsze narzędzia. Stąd też ocieplenie domu przy pomocy styropianu można wykonać samodzielnie bez konieczności skorzystania z usług profesjonalnych firm remontowo-budowlanych.

Należyte ocieplenie styropianem budynku pozwoli nie tylko zadbać o odpowiedni komfort termiczny w przypadku każdego pomieszczenia w domu, ale także ma znaczący wpływ na zmniejszenie nakładów związanych zarówno z ogrzewaniem, jak i eksploatacją całej nieruchomości. Do jednych z szybszych i tańszych sposobów na skuteczne ocieplenie domu możemy zaliczyć wykorzystanie specjalnych arkuszy styropianu, które ze względu na różną grubość można idealnie dopasować do konkretnych potrzeb.

Styropian – ogólna charakterystyka

Ze względu na posiadane parametry techniczne i mechaniczne, styropian to jeden z tych materiałów, po których coraz chętniej i częściej sięgają inwestorzy podczas wykonywania ociepleń nieruchomości. Na wspomnianą kwestię duży wpływ mają takie czynniki jak:

  • mała nasiąkliwość styropianu, przez co można go stosować również w środowisku wilgotnym;
  • doskonałe właściwości termoizolacyjne;
  • trwałość – nawet z upływem czasu styropian nie zmienia posiadanych właściwości mechanicznych;
  • lekkość i łatwość w obróbce;
  • brak zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji.

Jak samemu ocieplić dom?

W przypadku arkuszy styropianu wykorzystywanych do ociepleń domu nie zachodzi konieczność stosowania specjalnych narzędzi, dzięki czemu ich montaż z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Ważne jest, aby pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, odnoszących się m.in. do odpowiedniego przygotowania podłoża, dzięki którym wykonane ocieplenie budynku będzie nie tylko trwałe, ale co ważniejsze spełni swoje funkcje termoizolacyjne. Mowa w tym momencie o takich kwestiach jak:

  1. Przygotowanie i gruntowanie podłoża, które przed wykonaniem jakichkolwiek prac powinno być odpowiednio sprawdzone pod względem tego, czy jest równe, całkowicie suche oraz pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń i kurzu. Na tak oczyszczone podłoże można nakładać grunt akrylowy;
  2. Wyznaczenie wysokości cokołu oraz montaż listwy startowej, której szerokość winna być dostosowana do grubości arkusza styropianu;
  3. Przygotowanie i aplikacja zaprawy klejącej – w tym przypadku warto, jest się trzymać ścisłych wymagań postawionych przez producenta danej zaprawy w celu uzyskania jednolitej masy, którą następnie można nakładać na styropian metodą obwodowo-punktową, polegającą na nakładaniu zaprawy wzdłuż krawędzi płyty/arkuszy;
  4. Mocowanie płyt styropianowych poprzez jej przyłożenie, a następnie przyciśnięcie do podłoża w celu otrzymania równej płaszczyzny. Warto pamiętać, aby arkusze były przyklejane od dołu ściany.
  5. Wykończenie elewacji poprzez wzmocnienie mocowania styropianu za pomocą kołków, wykorzystania siatki zbrojeniowej, nałożenia podkładu gruntującego i aplikacji wybranego tynku.
(Visited 34 times, 1 visits today)
Close