Wynajem mieszkania to niełatwe zadanie – zwłaszcza dla osoby, która interesuje się tym tematem po raz pierwszy. Niezależnie od tego, czy szukasz mieszkania w wielkim mieście, czy w małej miejscowości, pewne kryteria zawsze powinny być wzięte pod uwagę. Kwestie warte rozważenia przed podpisaniem umowy najmu są dosyć liczne, dlatego u kogoś niedoświadczonego potrafią wywołać niemały mętlik w głowie. Ponadto, istnieje ryzyko, że trafisz na nieuczciwego wynajmującego, który będzie chciał wykorzystać Twoją niewiedzę i sprytnie ukryje pewne znaczące fakty. Jak zatem szukać mieszkania na wynajem, by w rezultacie być zadowolonym z ostatecznie podjętej decyzji? O czym należy pamiętać, jakie zadawać pytania i na co zwrócić uwagę?
Lokalizacja mieszkania na wynajem
Oprócz zasadniczych czynników, jak miasto czy dzielnica, warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Podstawowe kryteria wyboru to sprawa bardzo indywidualna, jednak koszty mieszkania przeznaczonego na wynajem mogą znacząco się różnić w zależności od lokalizacji. Wiadomo, że lokum znajdujące się na obrzeżach miasta będzie dużo tańsze od takiego, które jest w samym jego centrum. Z drugiej strony, obecnie często mamy znacznie lepszy dostęp do komunikacji miejskiej. Dlatego ogromnym atutem dla branego pod uwagę lokum okaże się, na przykład, bliskie sąsiedztwo przystanków autobusowych lub tramwajowych czy też stacji metra lub PKP. Może okazać się, że dojazd do pracy zajmie niewiele czasu, a koszt biletów będzie finansowo zdecydowanie korzystniejszy od drogiego mieszkania w samym centrum. Podobnie wygląda kwestia, jeśli chodzi o znajdujące się w pobliżu punkty handlowe i usługowe, m.in. sklepy, przedszkola lub szkoły. Przed decyzją o wynajmie warto lepiej poznać okolicę i zorientować się, jakie są możliwości dotyczące transportu, codziennych zakupów, obecnych placówek edukacyjnych czy też miejsc, gdzie aktywnie możemy spędzać czas (parki, siłownie, kluby fitness itp.). O dodatkowych kryteriach, które lepiej wziąć pod uwagę w podobnym przypadku, mówi też ten serwis internetowy.
Koszty wynajmu mieszkania
Niski koszt wynajmu bywa czasem mylący i może wprowadzać w błąd. Nieważne, czy wynajmujący celowo ukrywa niektóre informacje, czy po prostu zapomniał lub sam nie ma jeszcze większego doświadczenia w tym temacie. Błędy zdarzają się każdemu, jednak to w interesie najemcy jest, by dokładnie wypytać o wszystkie szczegóły i już na etapie wstępnej rozmowy wyjaśnić nieścisłości. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?
Koniecznie należy zapytać, co dokładnie obejmuje cena, którą proponuje właściciel. Czy jest to wyłącznie koszt najmu, czy w tej cenie zawarty jest również czynsz? Czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe koszty, które przełożą się na wzrost ceny? To bardzo ważne. Najczęściej bowiem ta, którą widzimy w ogłoszeniach, jest jedynie ceną wynajmu. Ponadto, trzeba dodatkowo opłacić miesięczny czynsz oraz zużycie licznikowe, czyli gaz, prąd i wodę (tzw. media). Często również konieczne staje się zapłacenie kaucji. Dopiero mając świadomość wszystkich podanych kryteriów, możemy określić realny koszt wynajmu.
Wyposażenie mieszkania i naprawa usterek
Przed decyzją o wynajęciu konkretnego mieszkania trzeba poświęcić chwilę, by dokładnie je obejrzeć. Często drobne usterki lub awarie są możliwe do wychwycenia w początkowej fazie transakcji, na etapie właśnie takich oględzin. Te zaś mogą nas zaniepokoić lub… być okazją do próby negocjacji ceny. A jeśli ich nie ma? Koniecznie trzeba zadać pytanie o pojawienie się ewentualnych awarii i usterek – kto ponosi koszty naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba? Oczywiście, lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie tego typu problemów na koszt właściciela. Czasem bowiem pojawiają się usterki, które w żaden sposób nie są związane ze sposobem użytkowania mieszkania (np. awaria hydrauliczna – odwiedź ten link, aby przeczytać więcej o tym, jak radzić sobie w podobnych sytuacjach).
Wynajem mieszkania to poważna decyzja, dlatego warto przygotować się na pierwsze spotkanie z osobą wynajmującą, by uniknąć problemów w przyszłości, na późniejszych etapach transakcji i w trakcie samego mieszkania. Dobrym rozwiązaniem okaże się z pewnością spisanie wszystkich pytań na kartce, żeby w stresującej sytuacji móc do niej wrócić i o niczym nie zapomnieć.