Majsterkowicze nie będą mieli problemu z odpowiedzią na to pytanie. Kompresory znajdują zastosowanie w pracy narzędzi pneumatycznych, zasilanymi sprzężonym powietrzem. Kompresor to nic innego jak centrum układu takiego zasilania. Sprawdźmy, co jeszcze można powiedzieć o kompresorach.
Gdzie przyda mi się kompresor?
Choć niepozorny z wyglądu, kryje w sobie wielką moc. Do poprawnego używania narzędzi pneumatycznych potrzebna jest na przykład sprężarka tłokowa 50l, idealna do oczyszczania brudnych bądź zapchanych narzędzi, urządzeń i innych elementów. Trzeba usunąć trawę z kosiarki? Napompować koła samochodu lub roweru? Pomalować ścianę? Pozbyć się korozji (piaskowanie)? Teraz już wiesz, do czego użyć kompresor. To szalenie pomocne urządzenie, nie tylko dla profesjonalnych złotych rączek, ale też hobbystycznych majsterkowiczów, którzy pragną mieć obok siebie wielofunkcyjną pomoc o wielkiej mocy i dużej pojemności.
Kompresory na ratunek przy pracach serwisowych
Jak wspominaliśmy, że w kompresory sklep znajdują szerokie zastosowania w pracach garażowych, ogrodowych i remontowych. Przyjrzyjmy się jego pracy przy serwisie samochodowym czy wulkanizacyjnym, gdzie niezbędne są czynności takie jak podłączanie kompresora do klucza pneumatycznego czy innych pneumatycznych narzędzi. Z tym zmyślnym urządzeniem niestraszne ci będą zapieczone śruby, wałki czy koła, wymiana hamulców czy lakierowanie karoserii. Uniwersalność kryje się w prostocie budowy – cylindra i tłoku. Zassane powietrze wprawia w ruch mechanizm korbowy, wytworzona energia przechodzi na kolejne elementy narzędzi pneumatycznych.
Rodzaje kompresorów
Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów; ich zasada działania jest taka sama, lecz spójrzmy na zasadnicze różnice:
- Olejowe – cięższe, ale dużo wydajniejsze, wyposażone w kółka, o łatwiejszym serwisie, wytrzymalsze.
- Bezolejowe – lżejsze, mniejsze, ich tłoki nie są smarowane, generują czysty strumień powietrza (aspekt ekologiczny), znajdują zastosowanie przy pompowaniu i malowaniu.
Cena kompresorów
Narzędzia pneumatyczne są droższe niż elektryczne, ale z pewnością dużo bezpieczniejsze, bo nie generują iskier, co z kolei zmniejsza ryzyko pożaru. Ceny kompresorów mogą być różne, niemniej warte swej ceny. Ponadto nie zapominajmy, że wiele sklepów oferuje ciekawe promocje i jeśli uda nam się na taką załapać, z pewnością nie pożałujemy.
Na cenę sprężarek wpływa też oczywiście ich rodzaj – olejowe i bezolejowe. Warto na spokojnie przeanalizować poszczególne oferty niż żałować zbyt szybkiego wyboru.
Sklep stacjonarny czy internetowy?
W sklepie internetowym mamy tę łatwość, że możemy zapoznać się z całą ofertą, również z modelami, które nie są wystawione, a jedynie przechowywane w magazynach. Zyskujemy też więcej czasu na zastawienie się. Możemy na spokojnie, nawet wiele dni, porównywać oferty, zanim ostatecznie umieścimy je w wirtualnym koszyku.
Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami zobaczenia towaru na własne oczy, możemy śmiało pójść na tradycyjne zakupy. Zwłaszcza w przypadku, gdy nic nie wiemy o kompresorach, sprzedawcy powinni udzielić nam wszelkich informacji i rozwiać wątpliwości.
Wybór kompresora to poważna decyzja. Dajmy więc sobie czas i przeanalizujmy za i sprzeciw, aby wybrać ten jeden wymarzony.