Uprawa własnych warzyw to marzenie wielu z nas, jednak nie każdy ma swój ogródek. Rozwiązaniem dla posiadaczy mieszkań jest balkon, na którym z powodzeniem możemy uprawiać warzywa i owoce. Większość gatunków warzyw z powodzeniem urośnie w warunkach balkonowych. Z kolei w przypadku owoców najlepszym wyborem będą truskawki, poziomki lub borówki. Dodatkowo warzywa i owoce mogą być ładną dekoracją naszego balkonu.
Jak uprawiać warzywa na balkonie?
Warzywa na balkonie uprawiamy tak samo jak w gruncie. Jednak w tym przypadku naszą grządką będą różnego rodzaju skrzynie lub donice. W balkonowej uprawie bardzo ważna jest wielkość pojemnika. Warzywa liściaste spokojnie wyrosną w małych doniczkach. Takie warzywa jak pomidory, papryki czy ogórki dobrze poradzą sobie w średnich skrzyniach. Z kolei marchewki, pietruszki i inne korzeniowe potrzebują dużych skrzyń, w których będą miały wystarczającą ilość miejsca do prawidłowego wzrostu.
Możemy także łączyć kilka gatunków roślin, które mogą rosnąć w jednej skrzyni. W tym przypadku musimy się kierować tak zwanym dobrym sąsiedztwem warzyw. W uprawie pojemnikowej głównym problemem jest brak odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do wzrostu warzyw i owoców. Dlatego podczas napełniania pojemników ziemią możemy dosypać obornik granulowany. Jest to dobra opcja, ponieważ nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom.
W uprawie balkonowej bardzo ważne jest podlewanie. Dlatego lepszym wyborem będą duże skrzynie, które w upalne dni wystarczy podlewać raz dziennie. W przypadku małych doniczek konieczne będzie podlewanie roślin kilka razy dziennie.
Warzywa możemy sadzić bezpośrednio do docelowych skrzyń, lub wcześniej przygotować rozsadę. Możemy także kupić gotowe sadzonki warzyw i ziół, które posadzimy na naszym balkonie. Przed posadzeniem do docelowych skrzyń musimy zahartować nasze sadzonki. Polega to na tym, że w ciągu dnia wystawiamy rośliny na zewnątrz na kilka godzin, i stopniowo wydłużamy ten czas.
Warto przed posadzeniem zostawić sadzonki na noc na balkonie. Dzięki temu wyeliminujemy te najsłabsze rośliny, które nie przetrwałyby po posadzeniu do skrzyń. Musimy codziennie doglądać naszych warzyw i eliminować chore części roślin. O chorobie mogą świadczyć przebarwienia na liściach lub ich usychanie. Po kilku miesiącach będziemy się cieszyć zbiorami ekologicznych warzyw z własnego balkonu.